Neděle 4. prosince 2022, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dva dokumenty o české nové filmové vlně půjdou do kin

Kultura

  13:39
PRAHA - Režisér Martin Šulík, producent Čestmír Kopecký, scenárista Jan Lukeš a střihač Jiří Brožek byli u vzniku dvoudílného celovečerního dokumentu 25 ze šedesátých, který představí jedinečný pohled na fenomén takzvané československé filmové vlny v kontextu domácí i světové tvorby. V kinech se objeví od 13. května.

Ostře sledované vlaky foto: Reprofoto

Na začátku byl cyklus Zlatá šedesátá, který Česká televize vysílala od ledna 2009. Každý z portrétů doplnil celovečerní snímek ilustrující tvorbu zpovídané osobnosti. Už tehdy tvůrci předpokládali, že toto ohlédnutí za vrcholnou etapou v dějinách české a slovenské kinematografie bude mnohem širší.

Natočili totiž přes osm desítek rozhovorů s filmaři 60. let, přičemž slovenští tvůrci mezi nimi byli zastoupeni zhruba čtvrtinou. Mezi zpovídanými byli scenáristé, dramaturgové, kameramani, fotografové, hudební skladatelé, architekti, výtvarníci, střihači, herci, kritici, publicisté, historici a producenti.

Podle Lukeše znamenala 60. léta pro domácí kinematografii jedinečnou etapu. "Je třeba upozornit na filmy 60. let a dělat jim osvětu," řekl Kopecký.

Nová vlna

Filmová tvorba tehdy společného státu překročila během pouhých několika let dosavadní ideologické i estetické limity, stala se jedním z hlasů demokratizačního hnutí a takřka ze dne na den začala sklízet úspěchy i v zahraničí.

Československý filmový zázrak, jak tento úkaz nazvala zahraniční kritika, násilně uzavřely události ze srpna 1968.

Zažil čtyři grantové komise, z nichž dvě poslední k tomu měly kladný přístup. Česká televize se podle něj na rozdíl od původního cyklu na tomto projektu nepodílí.

"Chtěli jsme udělat chronologický pohled na kinematografii 60. let a zařadit ji do širšího rámce - podat tak zprávu o té době i společnosti," řekl Šulík.

"Je divné, že lidi, kteří vytvořili celou epochu kinematografie, zůstali kamerou nezaznamenáni. Proto jsme chtěli tuto část epochy zmapovat školním až osvětovým způsobem," podotkl Lukeš. Je zvědav, zda se tento projekt podaří ještě rozšířit a dokončit.

Kopecký by chtěl desítky těchto rozhovorů na DVD poskytnout filmovým školám a archivům k nekomerčnímu užití.

Původním cílem bylo natočit jeden celovečerní snímek, ale zjistilo se, že to je neuskutečnitelné. Proto vznikly dva dokumenty, v nichž se dostává ke slovu řada tvůrců. Každého režiséra zastupuje jeden film, i když bylo složité ho vybrat.

Autoři: ,

Mohlo by vás zajímat