Čtvrtek 7. července 2022, svátek má Bohuslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

"Edice v trafice" do třetice

Kultura

  11:42
PRAHA - Lidové noviny zahajují prodej třetí řady knih v rámci "edice v trafice". V novinových stáncích si nyní znovu budete moci koupit známá díla světové literatury za jednotnou cenu 99 korun.

Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou foto: Lidovky.cz

Čtyřiadvacet titulů vydaných v rámci „edice v trafice“ Lidových novin potvrdilo, že základní premisa tohoto projektu -totiž že noviny a knihy by se měly vzájemně podporovat - se ukázala jako velmi nosná. Lidé totiž knihy stále čtou, problém je jinde - v tom, že ceny knih odnaučily mnoho čtenářů chodit do knihkupectví.

Nejde pouze o to, že rozhlas, televize a filmy vyžadují po svých příjemcích daleko méně aktivity, než musí vynaložit čtenáři knih, nýbrž rovněž o finanční dostupnost - obvyklá cena jedné knihy totiž převyšuje nejen měsíční poplatek za rozhlas či televizi, ale také cenu lístku do kina. Projekt Edice Světová literatura Lidových novin tento problém odstranil - jeho tituly lze totiž zakoupit v novinových stáncích, a to za jednotnou cenu 99 korun.

Pěna dní a Divoké palmy
Po Robertu Merlem je nyní dalším reprezentantem francouzské literatury ve Světové literatuře Boris Vian. Edice přináší jeho nejslavnější román Pěna dní (1947), dojemný milostný příběh Colina a Chloe. Vian, velký jazzový nadšenec, mystifikuje, když tvrdí, že román napsal za pouhé tři dny, když pobýval v Americe.

Třetí řada edice Světová literatura Lidových novin

25. Arnošt Lustig:
Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou - 4. 11.

26. George Orwell:
Nadechnout se - 11. 11.

27. William Faulkner:
Divoké palmy - 18. 11.

28. Anthony Burgess:
Mechanický pomeranč - 25. 11.

29. Toni Morrisonová:
Milovaná - 2. 12.

30. Boris Vian:
Pěna dní - 9. 12.

31. Graham Greene:
Jádro věci - 16. 12.

32. Karel Čapek:
Krakatit - 23. 12.

33. Virginia Woolfová:
Paní Dallowayová - 30. 12.

34. Friedrich Dürrenmatt:
Soudce a jeho kat/ Podezření - 6. 1.

35. Saul Bellow:
Herzog - 13. 1.

36. Alberto Moravia:
Nuda - 20. 1.Jednotlivé tituly budou opět vycházet každý pátek, počínaje zítřkem. Edice bude pokračovat v jednotné grafické úpravě v pevné vazbě s přebalem.

Knihy budou v prodeji vždy po celý týden v 9 tisících vybraných velkých prodejnách tisku v celé republice.

Jeden svazek stojí 99 Kč. Komplet dvanácti knih si lze ale rovněž opět předplatit.

Vůbec prvním zástupcem italské literatury v této edici se stane Alberto Moravia s Nudou (1960). Tématem románu je krize intelektuála a zoufalé erotické dobrodružství s mladou modelkou.

Švýcarskou literaturu také poprvé reprezentuje Friedrich Dürrenmatt s dvěma „detektivkami“ se silným morálním akcentem Soudce a jeho kat (1979) a Podezření (1953).

O sedm titulů se rozdělila britská a americká literatura. Z té zaoceánské byl vybrán jeden z románů jižanského autora Williama Faulknera, nositele Nobelovy ceny za rok 1949. Divoké palmy (1939) předkládají dva proplétající se příběhy: první vypráví o milenecké dvojici na útěku - po neúspěšně provedeném potratu hrdinka Charlotta umírá a její partner přijímá trest nucených prací. Druhý příběh líčí povodeň a vězňovu snahu na loďce zachránit těhotnou ženu. Obětavý čin je však nakonec označen za pokus o útěk, a tak se po návratu jeho trest zvýší o dalších deset let.

Druhým americkým laureátem Nobelovy ceny je Saul Bellow, oceněný v roce 1976. Edice v trafice přinese jeho nejznámější román Herzog (1964). Literární vědec Moses Elkanah Herzog se po rozvodu se svou druhou manželkou uzavře do samoty vzpomínek a přemítání. Román se skládá z „neodeslaných dopisů“ a fragmentárních deníkových zápisů. Třetím americkým nositelem Nobelovy ceny v této řadě edice Světová literatura se pak stala Toni Morisonová. Spisovatelka, oceněná v roce 1993, v románu Milovaná (1987), který získal také Pulitzerovu cenu, vypráví tragický příběh o marném útěku černošské otrokyně Sethe a „dobrovolné“ snaze zavraždit vlastní děti.

Britskou literaturu zastupuje představitelka moderního románu první poloviny 20. století Virginia Woolfová a její román o jednom dni ze života Paní Dallowayové (1925). Nadechnout se (1939) je méně známý titul z bibliografie autora románů 1984 a Zvířecí farma George Orwella. Román ukazuje běžný život pojišťovacího agenta George Bowlinga. V předvečer války se snaží ze stereotypu osvobodit výpravou do kraje dětství.

Mechanický pomeranč a Čapek
Jádro věci je název románu Grahama Greena z roku 1948. Děj se odehrává na západním pobřeží Afriky a do popředí autor postavil padesátiletého policejního důstojníka Henryho Scobieho, jenž se v době manželčiny nepřítomnosti dopustí nevěry se svobodnou dívkou a jako katolík nakonec nevidí jiné řešení trýznivé situace než sebevraždu - předávkování léky. Nejslavnějším románem Anthony Burgesse se stal Mechanický pomeranč (1962), který v roce 1971 zfilmoval Stanley Kubrick. Příběh vypráví o antihrdinovi Alexovi, který se s partou podobných mladíků vyžívá v násilí a jenž je následně podroben „zklidňující“ léčbě.

Také třetí řada „edice v trafice“ má české zástupce - jednoho z nejvýznamnějších českých autorů, prozaika, překladatele, dramatika a redaktora meziválečných Lidových novin Karla Čapka a jeho utopickou prózu Krakatit (1924). K našim významným poválečným prozaikům pak bezpochyby patří Arnošt Lustig. Modlitba pro Kateřinu Horovitzovou (1964) popisuje proradnou hru německých nacistů s bohatými Židy, kteří jsou připraveni nejprve o tučná konta, následně také o holý život. Právě tato novela zítra třetí řadu edice Světová literatura Lidových novin zahájí.

Autor:

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Zbraně, které zaskočily Putina: „Muskovo“ bombardování

Premium Už druhý den po nočním překročení hranic měli triumfálně projíždět centrem Kyjeva, po čtyřech měsících místo toho vězí...

Jet sto třicet, nebo zpomalit? Na dálnici můžete uspořit litry paliva

Premium Ceny paliv opět atakují rekordy. Také si všímáte, o kolik víc řidičů jezdí poslední měsíce „na spotřebu“? Vyzkoušeli...

Mohlo by vás zajímat