Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Elektrické kytary podpoří Ukrajinu. Firma Gibson vydraží limitovanou sérii svých nástrojů

Slash s kytarou Gibson podporující Ukrajinu foto: Gibson

Jedna z nejvýznamnějších světových nástrojařských firem specializovaných na strunné nástroje Gibson se zapojuje do charity na podporu Ukrajiny. Tamní kytaráři vyrobili limitovanou sérii čtyř elektrických kytar s designem vycházejícím z podoby ukrajinské vlajky, tedy kombinace žluté a modré, jež se stala světovým symbolem podpory boje Ukrajinců proti ruskému agresorovi. Nyní kytary směřují do dražby, jejíž kompletní výtěžek půjde na charitativní účely pro okupovanou zemi.
  15:31

Kytary vzalo na svá turné hned několik umělců z různých kapel. Jednu z nich jsme dokonce měli možnost vidět „v akci“ v České republice, když na ni v rámci červnového koncertu Guns N’ Roses zahrál jejich kytarista Slash v pražských Letňanech. V souvislosti s aktuální charitativní akcí uvedl: „Je pro mě ctí reprezentovat statečný suverénní stát Ukrajiny. Jsem hrdý, že jej mohu během tohoto konfliktu podpořit.“

K dalším, kteří předvedli, že tyto nástroje nejen dobře vypadají, ale také výborně znějí, patří třeba Paul Mc Cartney. Ten svoje zapojení do akce komentoval: „Jsem šťastný, že mohu vydražit tuto svou krásnou kytaru, abych byl přínosem pro dobré lidi na Ukrajině. Doufám, že jim v čase agresivní ruské invaze pomůže.“

Dalšími tvářemi projektu se stali Mark Knopfler, Alex Lifesohn z kapely Rush nebo Nile Rogers z Chic. Své podpisy do knih, které každou kytaru doprovázejí, přidali, a akci tím podpořili, mimo jiné také členové Rolling Stones, Kasabian, Madness, The Charlatans, The Vaccines nebo My Chemical Romance.

Dobročinná aukce začne 11. října na portále Julien’s Auctions, zaměřeném na dražby memorabilií světových celebrit. Po měsíci nabírání nabídek proběhne 11. až 13. listopadu živá aukce propojená s možností účasti online.

Stoprocentní výtěžek půjde přes filantropickou odnož výrobce Gibson Gives propojenou s charitativní organizací Ukraine Relief na aktuální pomoc Ukrajině, část prostředků je plánována na podporu hudebních aktivit po skončení války. Ten, jehož finanční možnosti na kytaru nestačí, může akci podpořit zakoupením trička v ceně 40 dolarů.

Autor: