Pondělí 11. prosince 2023, svátek má Dana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Eliška Balzerová od ledna 2016 skončí jako ředitelka Fidlovačky

Kultura

  14:00
PRAHA - Ředitelka pražského Divadla Na Fidlovačce Eliška Balzerová opustí k 1. lednu 2016 tuto funkci. Své rozhodnutí opakovala na dnešní tiskové konferenci v Praze a za důvod označila neudělení magistrátního grantu na činnost souboru působícího na této před sedmnácti lety obnovené scéně.

Eliška Balzerová. foto: ČTK

„Právě v příštím roce oslaví divadelní budova 95 let existence,“ uvedla Balzerová a podotkla, že o grant mohou žádat její následníci. „V tuto chvíli, kdy dojíždíme grantovou podporu na letošek, musíme udělat ještě dvě premiéry. První bude už 12. března komedie Thorntona Wildera Dohazovačka, další uvedeme na podzim. Ovšem nemohu pracovat s nejistou perspektivou, platit práva k dalším titulům včetně těch, které už jsou v repertoáru,“ řekla Balzerová ČTK. O další grant nechce žádat, cítí to jako nespravedlnost.

„Musím některé inscenace stahovat, protože nemám do budoucna na zaplacení autorských práv. Stejně tak si nemohu objednat například režiséry, protože každý má plný diář na dva roky dopředu. Tak velké divadlo zkrátka nemůže s takovým výhledem fungovat,“ dodala Balzerová. Divadlu odmítla dát peníze grantová komise za minulého vedení pražského magistrátu.

K tématu:

Fidlovačka byla po dvacetiletém chátrání a rekonstrukci v 90. letech znovu otevřena divákům 28. října 1998. Uměleckým šéfem je nyní režisér Pavel Šimák.

Balzerová se s divadlem rozloučí rolí Dohazovačky

Balzerová ztvární v připravované inscenaci titulní roli. „I když jde o starý text, který vznikl před půl stoletím, je o ženě podnikatelce a vlastně moderní. Tuto roli jsem si nadělila jako dar za to, co jsem za ty dvě desítky let pro tuto scénu udělala. Je to krásná role - já se s ní v tomto divadle rozloučím,“ uvedla.

V inscenaci, kterou připravuje režisér Zdeněk Dušek, se dále objeví Zdeněk Maryška, Lukáš Rous, Sandra Pogodová, Marie Doležalová, Iva Pazderková a také noví členové Fidlovačky, které si tu jako „dorost“ vychovávají.

„Inspiruji se commedií dell’arte a vším, co vím o konverzační komedii. V závěru se dostáváme až k absurdnímu dramatu,“ uvedl režisér Zdeněk Dušek.

Dohazovačka měla v roce 1990 premiéru v pražském Divadle na Vinohradech, kde titulní roli ztvárnila Jiřina Bohdalová a bručounského Horáce Vandegeldera hostující František Řehák. V polovině 70. let je v Divadle E. F. Buriana ztvárnili Viola Zinková a Josef Langmiler. V roce 1962 při první české inscenaci si je v Městských divadlech pražských zahráli Růžena Lysenková a Josef Beyvl. Naposledy byla inscenována v roce 2013 v Českém Těšíně.

Dramaturg Zdeněk Janál upozornil na úspěšný muzikál Hello, Dolly, který vznikl na základě úspěšné činoherní inscenace na Broadwayi. Ve filmové verzi excelovala Barbra Streisandová.

 

Autor:

Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!
Vyhrajte profesionální kosmetický přístroj od značky GESKE!

S přístrojem Facial Hydration Refresher 4v1 nebude mít matná a unavená pleť žádnou šanci. O tento zázrak dnes soutěžíme. Jak se můžete zapojit?