Pondělí 2. října 2023, svátek má Olívie, Oliver
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

AUDIO: Poslechněte si emozpěv. Písničkářské duo vydává novou desku

Kultura

  16:11
Duo písničkářů Ondřej Vratislav Vyšehradský a Martin Drahoňovský vystupující pod jménem emozpěv představuje v exkluzivní předpremiéře na portálu lidovky.cz svou novou studiovou nahrávku Hebké bolesti. Připravte se na devět písní syrového indie folku s melancholickým nádechem.

emozpěv foto: Tomáš Moudrý / Tranzistor

Již debutová eponymní nahrávka emozpěvu upoutala producenta Borise Carloffa, který dvojici nabídl spolupráci na příštím albu. „Emozpěv mě zaujal svými texty a netradičním přístupem k folku, který naskýtal možnost jiného uchopení a netradičních aranží,“ prozrazuje producent.

Carloff doplnil v nových nahrávkách výraz emozpěvu o éterické zvukové plochy a dal tak ještě lépe vyniknout atmosféře písní. „Boris přispěl několika skvělými nápady, písničky příjemně prosvítil a oživil. Náš původní záměr byl, aby měla deska trochu jiný zvuk než naše koncerty. Chtěli jsme, aby se dobře poslouchala, aby víc vynikly harmonie písniček a texty,“ přibližuje vznik alba autor textů Vyšehradský.

A dodává: „Všechny mé písně jsou odžité. Možná i kvůli tomu se často schovávám za složitější metafory, ale v poslední době se snažím jít více na dřeň. Nejpřímočařejší text z desky je jistě Stříbrná svatba, životní příběh vyhaslého páru, takové memento, jak bych sám nechtěl skončit. I když je text vlastně jednostranný, dobře si uvědomuji, že pro šťastný vztah je nutná práce obou partnerů. Zcela opačnou náladu má skladba Hebké bolesti. Dřív jsem často psal, abych vypsal problém. Uvědomil jsem si ale, že mnohý byl jen takovou hebkou bolestí a ve srovnání s jinými naprostou prkotinou.“

Kytarista Vyšehradský a baskytarista Drahoňovský spolu vytvářejí zajímavou hudební energii, ačkoliv jsou naprosté povahové protiklady. Jejich singl Svár z debutové desky (2014) se v hitparádě Velká sedma Radia 1 umístil na první příčce jako nejhranější skladba za rok 2014. Album Hebké bolesti vychází na domácím labelu Tranzistor v distribuci firmy Supraphon.

Autor:
Témata: bolest, Indie, Supraphon