Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zelenskyj ve finále Eurovize nevystoupí, zakazují to pravidla soutěže

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj (4. března 2023) foto: Reuters

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj během sobotního finále písňové soutěže Eurovize nepromluví prostřednictvím videa. Pravidla soutěže totiž nařizují její apolitičnost.
  7:13

„Žádosti prezidenta Zelenského oslovit diváky soutěže, ačkoliv byla učiněna s chvályhodnými úmysly, nelze bohužel vyhovět, protože by to porušilo pravidla akce,“ uvedla podle agentury AFP Evropská vysílací unie (EBU), která soutěž pořádá. „Jedním z pilířů soutěže je její apolitičnost. Tato zásada zakazuje politická prohlášení během soutěže,“ vysvětlila EBU.

Soutěž se letos koná v Liverpoolu na severu Anglie. Británie se nabídla namísto loňského vítěze, Ukrajiny, která se hostitelské role musela vzdát kvůli ruské invazi. Finále, do kterého se dostali zástupci 26 zemí, každopádně vyjádří poctu Ukrajině, uvedla EBU.

Liverpool také odhalil památník „symbol naděje“ pro Ukrajinu v podobě hliníkové sochy se vzlétající holubicí s ukrajinskou vlajkou. Dílo má zůstat v Strawberry Field, zahradě u sirotčince Armády spásy, která dala jméno písni skupiny Beatles, než bude moci být odesláno na Ukrajinu poté, co válka skončí.

Rusko bylo ze soutěže vyloučeno, stejně jako loni, kvůli invazi na Ukrajinu.

Mezi deset postupujících interpretů z prvního semifinále se dostala i česká dívčí skupina Vesna, kterou tvoří hudebnice z pražské konzervatoře Jaroslava Ježka, kromě tří Češek jsou jejími členkami i Slovenka, Ruska a Bulharka.

Zpěvačka Patricie Fuxová před soutěží řekla, že Vesna chce v soutěži reprezentovat slovanství. Dalších deset interpretů - mimo jiné zpěvačky z Rakouska a Polska - postoupilo ze čtvrtečního druhého semifinále. Ve finále pak kromě dvacítky postupujících budou soutěžit i zástupci pěti velkých evropských zemí Francie, Německa, Itálie, Španělska a Británie, kteří mají účast ve finále zajištěnou automaticky. Interprety těchto 25 zemí doplní ještě soutěžící ze země loňského vítěze, tedy z Ukrajiny.

Loňský ročník písňové soutěže vyhrála ukrajinská skupina Kalush Orchestra s písní Stefania. Pořadatelem dalšího ročníku tak měla být Ukrajina. Ta se však už skoro rok brání ruské agresi a organizace 67. ročníku soutěže se kvůli bezpečnosti účastníků ujal severoanglický Liverpool. Finále soutěže se uskuteční 13. května.

První ročník Eurovize se konal v květnu 1956 a za nejslavnějšího vítěze v historii soutěže je považována švédská skupina ABBA, která v roce 1974 prorazila hitem Waterloo. Mezi další věhlasné tváře, které v soutěži uspěly, patří Kanaďanka Céline Dionová, která v roce 1988 reprezentovala Švýcarsko. Česká republika se poprvé zúčastnila v roce 2007. Už v roce 1968 v soutěži, která se tehdy nazývala Velká cena Eurovize, vystoupil Karel Gott, ovšem jako zástupce Rakouska.

Autoři: ,