Úterý 3. října 2023, svátek má Bohumil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Česko začalo brát Eurovizi vážně. Skupina Vesna však vyvolala ještě před vystoupením kontroverze kvůli „slovanskému sesterství“

Dívčí pop-folklorní skupina Vesna, vítěz národního finále Eurovize 2023. foto: Archiv skupiny Vesna

Hudební soutěž Eurovize, která vyhlásí vítěze letošního ročníku dnes večer, se v Česku netěší přílišné oblibě. Ve světě přitom nejsledovanější nesportovní událost narůstá na popularitě. Naši zemi letos zastupuje ženská folklórní skupina Vesna, jejíž soutěžní song spojitost s probíhajícím konfliktem na Ukrajině ani neskrývá. Nevyhnula se mu přitom jistá kontroverze.
  5:00

Česká účast na - za našimi hranicemi populární - soutěži Eurovize v roce 2007 nezačala příliš úspěšně. Tehdy jsme se do vyhlášené hudební show poslali skupinu Kabát.

Ani další čeští interpreti (Tereza Kerndlová, nebo skupina Gipsy.cz) díru do světa neudělali a tak přišlo v roce 2009 odhlášení ze soutěže. Po obnovení české účasti v roce 2015 je vidět vzrůstající úspěšnost našich interpretů, která přišla i se změnou způsobu jejich výběru. V aktuálním ročníku tak při výběru reprezentantů v národních kolech celých 70 % váhy měly hlasy zahraničního publika a jen 30 % zbylo na české diváky.

O nejlepší české umístění se postaral v roce 2018 Mikolas Josef, který se probojoval ve finálovém večeru na šestou pozici. Minimálně podobné šance dávali pozorovatelé od počátku letošním českým účastníkům, dívčí folklórní skupině Vesna.

Podpora Ukrajiny či slovanského sesterství?

Ta se zformovala v roce 2016 kolem Patricie Kaňok Fuxové. Základ skupiny tvořily její spolužačky z Konzervatoře Jaroslava Ježka v Praze. Vesna se inspiruje slovanskou mytologií. První vydanou písní byla „Morana“, pojmenovaná po bohyni zimy a smrti, kterou dívky nahrály ve spolupráci s Českým národním symfonickým orchestrem. Dalšími singly pak byly „Mokoš“, „Vesna“ a „Živa“, pojmenované po bohyních podzimu, jara a léta.

V roce 2018 pak došlo k částečné personální obměně skupiny, přičemž od té doby ji tvoří současné složení: zpěvačka, skladatelka a textařka Patricie Kaňok Fuxová, houslistka a vokalistka Bára Šůstková, klávesistka ruského původu Olesja Ochepovská, bubenice Markéta Vedralová a baskytaristka Tereza Čepková.

Na eurovizním songu My Sister’s Crown (Koruna mojí sestry) pak skupina spolupracuje ještě s hudebnicí Tanitou Jankovou a ukrajinskou umělkyní Katerynou Vatčenkovou.

Český zástupce na hudební soutěži Eurovize - dívčí skupina Vesna při představování. (8. května 2023)

Právě tato píseň se přitom ještě před samotným vystoupením postarala o kontroverzi. Song, který má refrén v ukrajinštině a kromě češtiny se v něm ještě rapuje bulharsky, si totiž někteří diváci vyložili jako oslavu „slovanského sesterství,“ což je instrument, se kterým dlouhodobě pracuje ruská propaganda.

Ta se snaží Ukrajinu vykreslit jako „mladší sestru“ Ruska. Samy členky skupiny však naopak od počátku uvádí, že píseň je kromě feministického motivu koncipována jako podpora napadené zemi.

“Když člověk tvoří, nepřemýšlí nad tím, co s tím udělá internet. Čelily jsme vlně hejtu, který jsme nečekaly. Celá ta písnička byla přitom myšlena právě na podporu jednak žen, ale i lidí, kteří zažívají nějaký typ nesvobody. A byla to i pocta Ukrajině,“ vysvětlila zpěvačka a textařka kapely Patricie Kaňok Fuxová pro pořad Spotlight serveru Aktuálně.cz.

V této souvislosti je třeba zmínit, že soutěžní písně by měly být podle pravidel Eurovize striktně apolitické.

Po výhře v národním kole byla Vesna považována za silné želízko v ohni, které by si mohlo pomýšlet i na přední umístění. Podle současných kurzů se pozice Vesny už nepohybuje v první pětce, přesto však může překvapit.

Semifinálovým večerem, který se v úterý konal v britském Liverpoolu, se Vesna úspěšně probojovala do finále. To se uskuteční v sobotu večer (V ČR ho můžete sledovat od 21 hodin na ČT 1).

Na pódiu byly při semifinále členky kapely oblečeny v růžové a zaujaly dlouhými „slovanskými“ copy.

Kapela Vesna na Eurovizi 2023

I pokud nakonec Vesna na přední umístění nedosáhne, v soutěži, která je sama jakousi oslavou evropské diverzity a více než o samotné písně jde v posledku o show a příběh okolo, po jejich vystoupení už nebude nikdo na pochybách, že Češi začali brát tento projekt vážně.

Autor:

Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu
Voňavý balíček od Rituals: Zpříjemněte si podzim s vůní bílého čaje a lotosového květu

Do redakce nám přišel voňavý balíček plný novinek z kolekce Karma od Rituals. Novinky slibují komplexní hydrataci pokožky, jsou obohaceny o výtažky...