Česká nominace se v žádné kategorii letos neobjevila, kromě snímku Aferim!, který byl natočen s českou koprodukční účastí a byl nominován v kategorii Nejlepší scénář.
Cenu za celoživotní dílo převzala 69letá britská herečka Charlotte Ramplingová, kterou čeští diváci mohou znát například z dramatu Jindřich VIII. a jeho šest žen či Bazén. Ramplingová v sobotu obdržela i cenu za nejlepší ženský herecký výkon, a to za roli v britském dramatu 45 let. Ocenění za přínos světové kinematografii pak získal rakouský herec Christoph Waltz.
Sorrentinovo efektní vanitas. Film Mládí přetéká až příliš kultivovanými obrazy |
Nominaci za nejlepší režii proměnil Ital Sorrentino za v sobotu vyznamenané drama Mládí. Tento film bodoval i v kategorii nejlepší herec, kterou získal Brit Michael Caine. Ten obdržel také čestnou cenu EFA.
Nejlepší komedií se stal snímek Holub seděl na větvi a rozmýšlel o životě švédského režiséra a scénáristy Roye Anderssona. Komedie vznikla v koprodukci Švédska, Francie, Německa a Norska.
Cenu za nejlepší scénář EFA přiřkla dvojici Jorgos Lanthimos a Efthimis Filippu za scifi Humr. Nejlepším dokumentem letošního roku se stal britský snímek Amy režiséra Asifa Kapadie o zesnulé hudební ikoně Amy Winehouseové. Ocenění za nejlepší animovaný film připadla Písni moře režiséra Tomma Moora.
Cenu FIPRESCI za Objev roku získal snímek Mustang režisérky Deniz Gamze Ergüvenové.
Předávání cen zahájil v budově berlínského kulturního a uměleckého střediska Berliner Festspiele před více než 900 pozvanými hosty předseda EFA, německý režisér Wim Wenders. Slavnostním večerem provázel německý komik Thomas Hermanns.
Při loňském udílení cen EFA v Rize získal hlavní trofeje film Ida polského režiséra Pawla Pawlikovského. Polský tvůrce dostal cenu za nejlepší film, za režii a za scénář. Jako nejlepší vyhodnotila film o dramatických osudech polské jeptišky v dobách komunismu i divácká porota.