Pondělí 4. prosince 2023, svátek má Barbora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Favoritem na Nobelovu cenu za literaturu je Japonec Murakami

USA

  10:00
LONDÝN - Favoritem na zisk letošní Nobelovy ceny za literaturu je podle sázkařů opět japonský romanopisec Haruki Murakami, který si důvěru sázejících získal už v minulých letech. Britská sázková kancelář Ladbrokes vypsala na tohoto populárního spisovatele kurz 3:1, poměrně vysoké šance má i Čech Milan Kundera s kurzem 25:1.

Haruki Murakami foto: ČTK / AP

Napsal to britský deník The Daily Telegraph. Do udílení cen zbývá měsíc, jména nominovaných Nobelův výbor nezveřejňuje.

Čtyřiašedesátiletý Murakami je velmi úspěšným autorem, po celém světě včetně Česka prodal miliony výtisků svých knih. Mezi favority na udělení Nobelovy ceny je zmiňován opakovaně, navzdory vysokým kurzům dal ale výbor v minulých letech vždy přednost mnohem méně známým jménům. Loni cenu získal Číňan Mo Jen, o rok předtím švédský básník Tomas Tranströmer.

Spisovatel Haruki Murakami

Podle sázkařů z Ladbrokes jsou v desítce nejžhavějších kandidátů hned tři Američané: nejlépe si stojí Joyce Carol Oatesová s kurzem 6:1, Philip Roth má kurz 16:1 a Thomas Pynchon 20:1. The Daily Telegraph připomíná, že autor z USA cenu získal naposledy před 20 lety: tehdy si ji odnesla spisovatelka Toni Morrisonová.

Nezanedbatelnou šanci prý mají i Maďar Péter Nádas, syrský básník Adonis či Izraelec Amos Oz. Stejně jako v minulých letech si dobře stojí i Milan Kundera, který žije trvale ve Francii a své romány od 90. let píše francouzsky.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!