Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Febiofest: Nedejte na mýty, na filmy se dostanete

Kultura

  13:30
PRAHA - Vyprodané festivalové projekce a zklamaní diváci, na které se nedostalo? Podle pořadatelů letošního Febiofestu jde z velké části o pouhý mýtus z minulých let. I pokud již nejsou vstupenky v předprodeji, je podle Fera Feniče vždy velká šance koupit vstupenku těsně před promítáním.

Brazilský film Stříbrný útes zatím vede v zájmu diváků o vstupenky foto: Reprofoto

Pražská část Febiofestu bude zahájena tento čtvrtek. Festivalový program poté poběží od pátečního dopoledne.

"Těm nejvěrnějším filmovým fandům chci vzkázat - vždycky se je pokusíme do kina dostat," slíbil prezident Febiofestu Fero Fenič. Zatím jsou na drtivou většinu festivalových projekcí vstupenky v předprodeji. Hodně vstupenek se pak prodává i v tzv. last minute pokladnách, kam se dostanou například nevyužité lístky partnerů festivalu.

PSALI JSME

"Víme, že z minulých let existuje mýtus, že se nevyplatí zkoušet chodit na projekce Febiofestu, protože se tam diváci už nedostanou. Ale tak to opravdu není," dodal šéfdframaturg festivalu Štefan Uhrík.

Většina filmů se promítá několikrát, i to dává zájemcům větší šanci vybraný film vidět.

Přijede předseda poroty v Cannes

Letošní Febiofest nabídne bezmála 500 projekcí, na kterých na diváky čeká celkem 185 filmů z 55 zemí. Mezi hosty přehlídky bude italský režisér a herec Nanni Moretti, který má letos předsedat festivalové porotě v Cannes. Febiofest promítne mimo jiné jeho komedii Habemus papam z roku 2011 nebo snímek Synův pokoj  z roku 2001, za nějž Moretti právě v Cannes získal Zlatou palmu.

Další osobností Febiofestu bude francouzská herečka Sandrine Bonnairová, mezi jejíž významné role patří mladá tulačka ve filmu Agnes Vardové Bez střechy a bez zákona nebo psychicky poznamenaná dyslektička ve snímku Clauda Chabrola Obřad. Na Febiofestu se představí i jako dokumentariska - v roce 2007 uvedla snímek Jmenuje se Sabine, v němž dokumentuje 25 let života své sestry postižené pozdě diagnostikovaným autismem.

Podle pořadatelů Febiofestu mají diváci zatím největší zájem o snímky ze sekce Latinskoamerické panorama - vede brazilský film Stříbrný útes režiséra Karima Ainouze.  

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat