Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Febiofest začal Kristiánem pro Sandrine Bonnaire

Kultura

  19:00aktualizováno  22:31
PRAHA - Udělením dvou cen za přínos světové kinematografii Kristián začal dnes večer v Praze 19. ročník mezinárodního filmového festivalu Praha - Febiofest. Před projekcí své komedie Máme papeže! ocenění převzal italský filmař Nanni Moretti a poté i francouzská herečka Sandrine Bonnaireová.

Sandrine Bonnaire po příletu do Prahy foto: Febiofest - Vladimír Lacena

Ve vedlejším sále pak uvedla smutnou romanci režiséra Philippa Lioreta Slečna, v níž ztvárnila hlavní roli.

Předány byly rovněž ceny Jaromila Jireše za rok 2011, jimiž Asociace režisérů a scenáristů odměňuje nekomerční počiny. Porota jako vítěze dvou kategorií vybrala fond kinematografie za finanční vklad a podporu projektu producenta Čestmíra Kopeckého Zlatá šedesátá a bývalého ředitele Národního filmového archivu Vladimíra Opělu. Ocenila jeho dlouholetou odbornou a publikační činnost a působení v této instituci. Způsobem, který vzbudil mnoho diskusí, ho z vedení loni odvolal tehdejší ministr kultury Jiří Besser.

Herec a režisér Nanni Moretti (vpravo) ve snímku Synův pokoj

Herec a režisér Nanni Moretti (vpravo) ve snímku Synův pokoj

Moretti nebyl prvním takto oceněným filmařem, který vyslovil obavy, zda vysokou, špičatou a nebezpečně vyhlížející sošku vůbec propašuje do letadla. "Děkuji za svou retrospektivu, polovinu z těchto snímků jsem natočil ve vlastní produkci," řekl filmař označovaný za Woodyho Allena italské kinematografie. Cenu mu předala ministryně kultury Alena Hanáková.

"Nevím, zda jsem tak stará či opravdu tak dobrá. Dnešní večer zřejmě znamená, že jsem skutečně v síni slávy tohoto festivalu," uvedla Bonnaireová. Na kontě má pět desítek filmových rolí, právě dokončuje režijní debut podle vlastního scénáře. Cenu Kristián jí předal pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Zvítězí Příliš mladá noc?

Febiofest udělí v závěru Velkou cenu vítězi soutěže nových evropských filmů. Rozhodne o něm laická 33členná porota, jejímž čestným předsedou je kameraman Miroslav Ondříček. Domácí kinematografii v ní zastupuje snímek slovinského režiséra Olma Omerzua a absolventa FAMU Příliš mladá noc.

Světovou premiéru měl na Berlinale, od 29. března míří do českých kin. Do té doby se v Praze uskuteční 440 projekcí více než 180 filmů z 55 zemí. Jednou z více než desítky sekcí je výběrová retrospektiva tvorby třiadevadesátiletého režiséra Jiří Krejčíka. Filmové projekce doplní desítky koncertů v rámci tradičního Musicfestu přístupných zdarma.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Hosty festivalu budou například režisér Andrej Zvjagincev, kameraman Slawomir Idziak, režiséři Andreas Dresen a Lech Majewski. Slovenského dne se o víkendu zúčastní držitelka Českého lva Zuzana Kronerová.

Cenu Kristián převezme 30. března i polská režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová, která v Česku právě v produkci HBO natáčí třídílný snímek o Janu Palachovi a o tom, co následovalo po jeho smrti.

Autoři: ,

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte
Vyhrajte deník, který uchová jedinečné vzpomínky z prvních let života dítěte

Příběh začátku nového života, který jednou jako dárek můžete věnovat svému dítěti. Každý rok jedna otázka a tři roky odpovědí, ze kterých vznikne...

Mohlo by vás zajímat