Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Felliniho nedožitých 90 let připomene Aero přehlídkou jeho filmů

Kultura

  18:59
Dvanáct filmů klasika světové kinematografie Federika Felliniho uvádí ode dneška k jeho nedožitým devadesátinám pražské kino Aero. Do 24. ledna se v nich objeví vybraná herecká společnost. Například jeho žena Giulietta Masinová, Marcello Mastroianni, Claudia Cardinalová, Anthony Quinn a Anita Ekbergová. Světoznámý režisér zemřel v Římě v roce 1993.

Federico Fellini foto: Library of Congress. New York World-Telegram & Sun Collection.

Ve Felliniho snímcích se na plátno žižkovského kinosálu vrací svět klaunů, cirkusů, karnevalů, italské společenské smetánky, prostředí životem překypujícího Říma i ospalých italských maloměst.

Retrospektiva je o to pozoruhodnější, že v české distribuci se v posledních letech objevil jediný jeho snímek Sladký život. Většina filmů je promítána z klasických kopií.

Federico Fellini: La Dolce Vita

Dnes vpodvečer zahájila přehlídku legendární Silnice z roku 1954, jeden z Felliniho filmů oceněných Oscarem. Hlavní roli v něm vedle Anthonyho Quinna ztvárnila Masinová, kterou slavný filmař obsadil i do dalších šesti svých projektů. Diváci pochopili, proč tento snímek Masinovou tolik proslavil, když byla za své osobité klaunství srovnávána s komikou Charlieho Chaplina.

Filmovou adaptaci Silnice v roce 2007 připravil v královéhradeckém Klicperově divadle režisér Martin Stropnický. K Fellinimu se pak tento umělecký šéf pražského Divadla na Vinohradech vrátil i loni, kdy na domácí scéně uvedl jeho Zkoušku orchestru.

Federico Fellini (1920 - 1993)

Federico Fellini (20. ledna 1920 - 31. října 1993) byl italský filmový režisér a scenárista. Narodil se v Rimini, kde i vystudoval gymnázium. Po maturitě (1938) odešel do Florencie, kde se živil kreslením vtipů a karikatur. Zde také psal příběhy Gordona Flashe pro časopis 420. Roku 1939 odchází do Říma, kde znovu pracuje jako karikaturista a ilustrátor, dále (jako příležitostný novinář) psal do několika novin. V této době je literárně velmi činný pro rozhlas psal různé skeče. Zde také poznal svoji ženu Giuliettu Masinovou, kterou si v roce 1943 vzal. Po osvobození Říma americkou armádou (4. června 1944) si s několika přáteli otevřel Funny Face Shop, kde kreslil pro americké vojáky karikatury. Po druhé světové válce se věnoval téměř výhradně filmu.Fellini získal za své snímky čtyři Oscary. V roce 1993 k nim přibyl ještě pátý, udělený mu za celoživotní tvorbu. Režisér, který ve svém díle geniálně snoubil fantazii s realitou, začínal jako karikaturista a ilustrátor, přispíval do několikerých novin a psal rozhlasové skeče.

Osudové se pro něj stalo setkání s hercem Aldem Fabrizim, který ho přivedl ke kočovné divadelní společnosti. Začal psát scénáře a svůj první samostatný snímek Bílý šejk natočil ve 32 letech v roce 1952.

Festival nabídne divákům i Felliniho reklamy
Festival uzavře v neděli snad nejznámější Felliniho snímek Sladký život z roku 1960, ve kterém si zahrál Mastroianni roli reportéra. Film při prvním uvedení v Miláně vyvolal skandál, především u katolické církve. Poté ale získal Zlatou palmu v Cannes a Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film a stal se kasovním trhákem. Některé scény z filmu se nesmazatelně zapsaly do historie kinematografie.

Jakýmsi bonusem jsou před každou z projekcí Felliniho reklamy. Diváci si tak mohou vychutnat kvalitu zpracování starých spotů na produkty Campari, Banca di Roma a těstoviny Barilla.

Přehlídku doplňuje soubor dvaceti autorských, výtvarných plakátů k jeho filmům, které v Československu a v Polsku vytvořili přední výtvarníci. Výstava ve foyer kina Aero potrvá do konce ledna. Kompletní program naleznou zájemci na internetové adrese www.kinoaero.cz. Vstupenky se prodávají po stokoruně.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Mohlo by vás zajímat