Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Zlatého lva z Benátek získalo francouzské drama o potratu Happening, cenu má i Penélope Cruzová

Penélope Cruzová (Benátky, 1. září 2021) foto: Reuters

Porota 78. ročníku filmového festivalu v Benátkách, kterou vedl jihokorejský režisér Bong Joon Ho, vyhlásila vítěze. Zlatého lva získalo francouzské drama o potratu Happening, které natočila Audrey Diwanová.
  21:09

Nejlepší herečkou se stala Penelope Cruzová díky svému výkonu v novém melodramatu Pedra Almodóvara Paralelní matky. Velkou cenu poroty má Paolo Sorrentino za autobiografický titul Boží ruka, za který v kategorii mladých herců bodoval i Filippo Scotti.

Trofej pro nejlepšího herce vyhrál John Arcilla za výkon ve filmu On The Job: The Missing 8. Stříbrného lva vybojovala Jane Campionová za svou režii moderního westernu Síla psa.

Americká herečka Maggie Gyllenhaalová dostala cenu za nejlepší scénář svého režijního debutu Ztracená dcera. V děkovné řeči vzpomněla, že právě v Itálii se vdala a porodila první dítě. Navíc film, v němž hraje Olivia Colemanová, vznikl podle předlohy italské autorky Eleny Ferrante.

V sekci Horizonty bodovali slovenští tvůrci Ivan Ostrochovský spolu s  režisérem Peterem Kerekesem jako spoluautoři scénáře díla Cenzorka, natočeného v koprodukci s Ukrajinou. Zvláštní cenu poroty má bolivijský filmař Kiro Russo.

Z vítězů Benátek už vzešlo několik filmů, které pak uspěly na Oscarech, například Země nomádů, Joker nebo Roma. Italskou přehlídku nyní střídá festival v Torontu, zahájený den před sobotním finále Benátek.

Autor: