Úterý 16. července 2024, svátek má Luboš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kultura

Festival Beseda oslaví třicáté výročí a ohlašuje první čtvrtinu programu

Coals foto: Luke Jascz

Festival Beseda v Tasově na Slovácku bude v roce 2023 slavit. Na výročním třicátém ročníku přivítá ve dnech 4. a 5. srpna 2023 zavedená jména nezávislé hudby i řadu nových objevů. Tradičně nejsilněji bude obsazena česká a slovenská scéna, ale pořadatelé opět chystají i několik překvapení ze zahraničí.
  10:00

Zatím první potvrzenou zahraniční kapelou působící mimo území bývalé federace je polské elektronické duo Coals. Dvojice tvořená producentem Łukaszem Rozmysłowskim a zpěvačkou Katarzynou Kowalczykovou na mezinárodní scéně patří k uznávaným jménům a v Česku bodovali mj. po boku producenta Ventolina. V pozici headlinera na festival přijedou také domácí Bert & Friends, jejichž frontman Albert Romanutti je nyní ke spatření i v kinech v dokumentární komedii Sami doma.

Dalším z ohlášených taháků jsou slovenští Bez ladu a skladu kolem organizátora festivalu Pohoda Michala Kaščáka, které deník The New York Times zařadil mezi skupiny, jež přispěly k pádu železné opony a koncertují jen výjimečně. „Ohlašujeme první čtvrtinu účinkujících, kteří ve většině případů patří mezi naše dramaturgické srdcovky. Bez těchto kapel se na jubilejním třicátém ročníku zkrátka neobejdeme,“ říká ředitel festivalu Pavel Uretšlégr.

Výrazným mladým talentem na domácí popové scéně je zpěvačka Aiko, která jako vůbec první Češka dostala svou tvář na Times Square. Neméně ambiciózní je éterická slovenská zpěvačka a skladatelka Nina Kohout, která stejně jako Aiko sbírala hudební a životní zkušenosti ve Velké Británii. Za zjevení je u našich východních sousedů považována také dvojice Berlin Manson kombinující elektroniku s post punkem. Mladí umělci, kteří přináší něco nového, a tím ovlivňují celou hudební scénu, nás zajímají nejvíc,“ dodává dramaturgyně festivalu Kač Fašer.

Hudební zážitek slibují i další potvrzená jména třicáté Besedy. Znamenitou nahrávku Redwood letos vydala kapela Orient. Ta už před pěti lety uspěla v rámci cen Vinyla a na svém novém albu experimentální elektroniku úspěšně vyměnila za prog rock s celou paletou živých nástrojů. Naopak s elektronikou zfúzovanou s indie folkem i minimalismem na své nové nahrávce Stručný úvod do filosofie marnosti pracuje hudebník a filozof Ondřej Galuška.

Na tradici amerického primitivismu, český folk nebo vlivy východní hudby navazuje duo Šimanský Niesner. Protijed kolem klíčové osobnosti angažované hardcorové scény Banána zahraje skladby z ceněné nahrávky Jediné, na čem záleží, jsou stopy lásky, které tu po nás zůstanou. Bezmála kultovní status má už indie popová kapela Dukla nebo hudebnice Petra Juráčková vystupující pod jménem Ima Teva. Kombinaci moderního metalového zvuku, post-rocku a folkloru přiveze slovenská Besna, sonický experiment za hranicí očekávaného v Berlíně usazená slovenská hudebnice Nina Pixel.

Třicátý ročník Besedy (původní název Beseda u Bigbítu) proběhne 4. a 5. srpna 2023 v Tasově u Veselí nad Moravou. Na čtyřech scénách se představí šedesátka účinkujících. Své zástupce na festival doveze i Startér Radia Wave, chybět nebude místní folklor a další umělci vystoupí v rámci ostatních programových bloků, Soutěže písničkářů a tzv. Apollónovy návštěvy.

Autor: