Úterý 17. května 2022, svátek má Aneta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival Blues Alive zahájí pocta bluesové královně Koko Taylor

Kultura

  8:51
PRAHA - 14. ročník festivalu Blues Alive, největší středoevropské přehlídky bluesové hudby, konající se od 12. do 15. listopadu v Šumperku a polském Chorzowě, zahájí dnes večer Pocta Koko Taylor.

Koko Taylor foto: Marc Norberg

Koko, přezdívaná Královna chicagského blues, zemřela letos 3. června ve věku osmdesáti let. Až do nástupu do nemocnice však pravidelně koncertovala. Naposledy to bylo 7. května při předávání nejprestižnějších žánrových ocenění Blues Music Awards v Memphisu. Zpěvačka získala cenu pro nejlepší interpretku tradičního blues za minulý rok a zazpívala svůj největší hit Wang Dang Doodle.

"Možnost vystoupení Koko Taylor jsme domlouvali několik let, nikdy jsme se bohužel nestrefili do správného termínu," řekl po její smrti Vladimír Rybička, ředitel Blues Alive. Krátce poté iniciovala zpěvačka Petra Poláková – Uvírová a její skupina Mothers Follow Chairs poctu zemřelé zpěvačce, jejíž písně má v repertoáru, právě na festivalu Blues Alive. Počáteční nesmělý nápad se v průběhu příprav programu rozrostl do podoby celého jednoho koncertního večera. Více o programu na www.bluesalive.cz.

Kdo je Koko Taylor? (vizitka)

Koko Taylor se narodila roku 1928 jako Cora Walton na farmě nedaleko Memphisu, přezdívku Koko získala podle své oblíbené čokolády. Začínala jako kostelní gospelová zpěvačka, ale oblíbila si rozhlasové bluesové pořady B. B. Kinga a zamilovala se do bluesové hudby. V roce 1952 se svým manželem, muzikantem Robertem "Popsem" Taylorem, odešla do Chicaga, kde právě nabírala na síle velká vlna elektrického blues.

Koko se přes den živila jako uklízečka, po večerech zpívala v bluesových klubech a barech. V jednom z nich ji objevil slavný hudebník, producent, hitmaker a hledač talentů firmy Chess Willie Dixon. Ten zprostředkoval zpěvačce smlouvu s tímto labelem, patrně nejdůležitějším v bluesových dějinách, a zároveň jí napsal několik písní, které se staly hity. Největším z nich byl Wang Dang Doodle z roku 1965, který zaznamenal milionové prodeje.

Poté, co firma Chess ukončila činnost, a po mezidobí u různých labelů zakotvila Koko Taylorová u firmy Alligator, nejvýznamnějšího bluesového vydavatelství posledních desetiletí, a zůstala mu věrná až do smrti. Natočila pro něj nejen devět řadových alb, která přinesla prvotřídní stylově čisté chicagské blues, ale účastnila se i dalších tematických projektů a přispěla na řadu kompilací.

Koko Taylor byla jednou z nemnoha žen, kterým se podařilo velmi úspěšně prosadit v jinak převážně maskulinním světě elektrického blues. Stala se stejně uctívanou osobností tohoto žánru, jakými byli či jsou Muddy Waters, Howlin’ Wolf, B. B. King či Buddy Guy. Jako jeden ze zdrojů inspirace ji uznávaly i bílé bluesrockové hvězdy kalibru Rolling Stones či Led Zeppelin.

Za svůj život obdržela řadu ocenění. K nejvýznamnějším patří cena Grammy za album Blues Explosion (1984). Na tuto cenu byla mnohokrát nominována (z devíti alb, vydaných u Alligator Records, se jich do nominací dostalo osm). Několik poct včetně Dne Koko Taylor vzdalo zpěvačce i město Chicago.

Autoři:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat