Sobota 28. května 2022, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival Fotograf láká na výstavy i setkání s umělci

Kultura

  7:00
„Mezi znaky. Obraz, text a fotografie“ - to je motto letošního ročníku festivalu, který až do konce října nabídne víc než dvacet výstav, instalací, přednášek a diskusí. Přehlídka propojující diváky, fotografy a teoretiky začne třemi vernisážemi v centru Školská 28, poté se rozšíří do dalších prostor.

Ve středu se na budově Nové scény Národního divadla symbolicky rozsvítí neonový nápis No Image Yet od francouzského umělce Samuela Françoise. foto: Občanské sdružení Fotograf 07 o.s.,

Festival včera zahájily vernisáže hned tří výstav: Thomase Winklera, Magdy Stanové (Ve stínu fotografie) a projektu To, co vidíme Miloše Vojtěchovského a Lloyda Dunna. Na zahájení bylo pokřtěno i 22. číslo časopisu Fotograf, které se jako celý letošní festival věnuje vztahu obrazu a textu. Včera se také na budově Nové scény Národního divadla symbolicky rozsvítil neonový nápis No Image Yet, práce francouzského umělce Samuela Françoise, který bude svítit po celou dobu konání festivalu.

Hlavním tématem festivalu je vztah obrazu, textu a fotografie.

Kombinace obrazu a textu, která je hlavním tématem letošního ročníku festivalu, nabízí pro vizuální umění nekonečné možnosti a je zároveň vděčným tématem pro teoretiky a filosofy. Bude rezonovat i v sobotu 19. října v kinosálu Francouzského institutu, kde se uskuteční diskusní fórum s mezinárodní účastí nazvané Descriptive Systems. Svoje příspěvky k tématu přednesou Charlotta Kotik (nezávislá kurátorka a kritička, New York), Reinhard Braun (Camera Austria, Graz), Frits Gierstberg (Nederlands Fotomuseum Rotterdam), Darius Himes (Fraenkel Gallery, San Francisco), Anton Ivanov (nezávislý kurátor, Kyjev), Michal Novotný (Centrum pro současné umění Futura, Praha), Tomáš Vaněk (Akademie výtvarných umění v Praze) a Karel Císař (Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze).

Lia Perjovschi: Knowledge Museum.

Text v nových dimenzích

V průběhu října se do Festivalu Fotograf zapojí celá řada pražských zavedených, alternativních i studentských galerií, např. Ateliér Josefa Sudka, Tranzitdisplay, Meetfactory, Archiv výtvarného umění DOX, Futura či Fotograf Gallery, které nabídnou výstavy českých i zahraničních umělců, mezi jinými např. Rudolfa Sikory (SK), Viktora Kopasze (CZ/SK), Jiřího Valocha (CZ) a Lenky Vítkové (CZ), Auduna Mortensena (NO) či Zbyňka Baladrána (CZ). Ti ve svých instalacích, fotografiích, denících kombinují vizuální a textové sdělení, nebo se naopak vyjadřují prostřednictvím textu, který vystavením v galerii získává novou dimenzi.

Matěj Pavlík a Iveta Schovancová: Pravda je tam venku.

Vedle výstav pořadatelé festivalu připravili bohatý doprovodný program, jehož součástí bude mimo jiné i série autorských čtení vystavujících umělců v jednotlivých galeriích a závěrečná projekce filmu Forbidden zone v kině Oko.

Za akcí tradičně stojí Občanské sdružení Fotograf 07 o.s., které už několik let provozuje Fotograf Gallery a od roku 2001 vydává časopis Fotograf. Kompletní program a další informace je k dispozici na stránkách www.fotografestival.cz.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat