Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival na pražských ostrovech otevře Klubová noc

Kultura

  16:15
PRAHA - Nejrozsáhlejší festival v jeho devítileté historii slibují pořadatelé letošní akce United Islands.

Holandská taneční kapela Kraak & Smaak foto: Michel Mees

Pražská přehlídka United Islands od 21. do 23. června nabídne deset scén s více než 200 hudebními projekty z jednadvaceti zemí. Festival, který se koná na pražských ostrovech - Slovanském, Dětském, Střeleckém a na Kampě, zahájí 21. června ve 26 pražských klubech Klubová noc. Vstup je tradičně zdarma.

Klubovou noc odstartuje koncert v Nosticově paláci, který při té příležitosti otevře toto sídlo ministerstva kultury pro veřejnost. Zahrají kapely Luno a Lanugo.

Program jako návod, co stojí za poslech

"Jako jednomu z mála festivalů se nám daří nerecyklovat úspěšné umělce z minulých ročníků a objevujeme pro hudební fanoušky stále nové kapely z různých zemí i žánrů. Program letošního ročníku může posloužit jako malý návod, co by nemělo ujít pozornosti," uvedl dramaturg festivalu David Gaydečka.

Hlavní program od 22. června na pražských ostrovech přinese průřez aktuální domácí i mezinárodní hudební scénou. Program na Střeleckém ostrově v pátek nabídne například experimentátory Sofa Surfers nebo Fuel Fandango ze Španělska. V sobotu pak estonskou indie kapelu Roovel Oobik, švédské Baron Bane nebo objev britské alternativní scény O. Children. Závěr na hlavní scéně roztančí producentské duo Kraak & Smaak v kompletní koncertní sestavě s živou kapelou.

Rozmanité podoby world music i česká elita

Na Kampu se přestěhovala druhá největší scéna festivalu. Její dramaturgie potěší fanoušky rozmanitých podob world music. Představí se zde mimo jiné ukrajinští Dislocados. Další scéna na Střeleckém ostrově nabídne komornější projekty, například irskou zpěvačkou Gemmu Hayesovou nebo ukrajinskou hipsterskou dvojicí Zapaska. Českou scénu bude reprezentovat výběr toho nejlepšího za posledních několik let v čele s WWW, Floexem, Bonusem, Republic of Two, Zrní nebo novým projektem Jana Čechtického Prince of Tennis.

Rapper Bonus, držitel ceny Apollo

Garage Stage na jižním cípu Kampy potěší fanoušky tuzemské scény 90. let, protože zde během pátečního odpoledne vystoupí Toyen, Monika Načeva a Tichá dohoda. Sobotní odpoledne nabídne Please The Trees se sborem seniorů Elpida, britský blues Ali Warren Band nebo November 2nd se Stevem Walshem.

Jazz bude opět hostit klub Jazz Dock. Kromě tradičních scén na zájemce čeká na Žofíně politický kabaret a množství doprovodných akcí. Festival pracuje s rozpočtem 20 milionů korun. Více informací se nachází na www.unitedislands.cz.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...