Čtvrtek 2. prosince 2021, svátek má Blanka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival New! New! nabídne spoustu nových! nových! vizí v hudbě

Kultura

  11:14
BRNO - Ve dnech 18. až 21. listopadu proběhne pátý ročník jedné z nejvýraznějších akcí na brněnské kulturní scéně posledních let, festival "neobvyklé hudby a filmu" New New! 2009. Nabídne na ploše čtyř dnů koncerty, projekce, výstavy a workshopy.

Justin Broadrick / Jesu foto: Hydra Head Industries

Hudební část festivalu bude probíhat dva víkendové dny 20. a 21. listopadu. Jednou z hvězd pátečního večera bude kapela The Oscillation, hrající psychadelický semi-elektronický krautrock ala "Silver Apples, Add N to (X) a Suicide na jednom pódiu". Nové album A Certain Distance představí jeden z předních amerických producentů na poli abstraktní elektronické hudby a také významný skladatel hudby filmové Lusine.

Multiinstrumentalista, skladatel a výrazná osobnost berlínského undergroundu Guido Möbius (Autopilot, Karaoke Kalk) na Flédě předvede elektrizující set na kytaru, hlas, loopery, efekty a sofware Star6 v kombinaci s Iphone. Slovenské duo Ink Midget & Pjoni (Atrakt Art) není nikdo jiný než členové kapely Tucan, jež vystoupila na prvním ročníku festivalu v roce 2005.

Zážitkem pro oči i uši
Sobota 21. listopadu přivítá postmetal/shoegaze projekt Jesu v čele s kytaristou a zpěvákem Justinem Broadrickem (ex Godfllesh, Napalm Death). Poznávací značka Jesu v podobě rozostřených kytarových stěn, vrstvených industriálních ploch a zasněného Broadrickova zpěvu udělala z kapely jednu z nejzajímavějších akvizicí labelu Hydra Head.

Z úplně opačné strany hudebního spektra bude vystoupení kontroverzí britské umělkyně a DJky Vicki Bennett alias People Like Us, pracující již od roku 1991 bez ohledu na copyright se zvuky i obrazy ze všech možných zdrojů, z nichž vytváří své surrealistické koláže. Dnes již etablovaná umělkyně, jenž má prominentní přístup do zvukových archivů BBC, vystupovala také v galerii Tate Modern, Sydney Opera House či na festivalu Sónar.

Zážitkem pro oči i uši budou také kolínští avantgardní umělci Thomas Mahmoud (ex Von Spar) a Gerald Mandl (Mediengruppe Telekommander) neboli Tannhäuser Sterben & das Tod a jejich nervní elektronicko postpunkový mix. Dvojice představí hudební i filmový materiál z čerstvě vydaného DVD.

Play It Yourself
Jako každý rok, i letos bude každé hudební vystoupení doprovázeno originálním obrazem. Obsazení vizuálního lineupu je letos výrazně mezinárodní: Julian Hand, Joanna Jurczak, Gnd, Toolkid, Initi, TV Produkt a Pitch the Glitch.K New New! patří filmová část již tradičně pod kuratelou volného sdružení Fiume, konkrétně Filipa Cenka. Jeho výběr se letos se zaměřil převážně na mladé portugalské umělce, jejichž výstava v podobě video instalace zasmyčkovaných filmů tvoří i fyzický přesah New New! - proběhne v galerii Domu pánů z Kunštátu. Vernisáž této výstavy zahájí celý festival 18. listopadu, výstava pak potrvá až do 13. prosince.

Čtvrtek 19. listopadu bude den věnovaný umělecké kolaboraci ve všech možných podobách - do několika místností klubu Fléda plných workshopů či showcase zvukových umělců se rozprostře projekt Play It Yourself, který nakonec po celodenním vzdělávání vyvrcholí tzv. Electrojamem - v největším a plně ozvučeném sále Flédy nabídne komukoliv zabývajícímu se elektronickou/experimentální hudbou možnost přijít, zapojit se svým nástrojem k mixpultu a zahrát si s dalšími účastníky.

Autoři:

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Advantage Consulting, s.r.o.
NADŠENEC K VÝROBNÍM STROJŮM! NÁSTUP IHNED

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 24 000 - 29 000 Kč

Mohlo by vás zajímat