Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival Polička Jazz představí Rudy Linku i jazzové divadlo

Kultura

  13:32
POLIČKA - Čtyři dny příštího týdne budou v Poličce patřit jazzu. Ve čtvrtek 15. dubna ve městě začíná 14. ročník hudebního festivalu Polička Jazz, který skončí v neděli. Festival nebude jen přehlídkou hudebních vystoupení, návštěvníci si budou moci vybrat i z jiných kulturních žánrů, nabídka se každý rok obohacuje, řekla ředitelka pořádající městské organizace Tylův dům Alena Báčová.

Rudy Linka foto: Alžběta JungrováLidové noviny

"Dřív to byl jen takový základní jazzový program v pátek a sobotu, teď už se to rozšířilo i na divadelní představení. Vloni bylo při zahájení, letos je na závěr," uvedla Báčová.

Přehlídku zahájí ve čtvrtek v Divadelním klubu projekce dokumentů a
celovečerního filmu s jazzovou tématikou. V pátek v poledne zahraje na témže místě skupina Phisbacher NY3 ze Spojených států.

Hlavní program odstartuje česko-slovenská formace Vertigo Quintet & Dorota Barová večerním koncertem v Tylově domě. Po nich vystoupí největší hvězda festivalu, český kytarista Rudy Linka v duu s pianistou Bobo Stensonem. "V Poličce dosud nikdy nebyl. Ostatní koncerty ale určitě také nebudou mít o nic menší věhlas," řekla Báčová. Závěr večera obstará slovenský zpěvák Peter Lipa a jeho band.

Sobota bude patřit vystoupení česko-polské pětice Inner Spaces Quintet vedené trumpetistkou a skladatelkou Štěpánkou Balcarovou, jazzovému varhaníkovi Ondřeji Pivcovi s jeho kvartetem a big bandem Bucinatores a české kapele Duende s gruzínskou zpěvačkou Ketevan Tughushiovou. Posledním vystupujícím sobotního večera bude šest českých hudebníků sdružených ve
skupině Madfinger.

V neděli čeká návštěvníky literárně-jazzové představení Novecento podle divadelní hry Alessandra Baricca. Účinkující David Prachař získal za tuto roli v roce 2006 cenu Thálie. Hudební složku bude mít na starosti klávesista Emil Viklický.

Během festivalu a pak až do konce května se také koná výstava fotografií Pavla Váchy s názvem Jazzové vzpomínky, jíž pražský fotograf představuje kolekci portrétů jazzových hudebníků. Bližší informace o přehlídce jsou na www.jazz.policka.org.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat