Pátek 1. prosince 2023, svátek má Iva
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Pražské jaro vzdalo hold Cageovi. Pod letadly

Kultura

  21:24
Festival Pražské jaro uspořádal „cageovský“ koncert Agon Orchestra v pražském technickém muzeu, v Centru současného umění DOX zase začne 25. května výstava přivezená z Vídně.

Festival Pražské jaro uspořádal „cageovský“ koncert Agon Orchestra v pražském technickém muzeu. foto:  Jan Zatorsky, Lidové noviny

Koncert Pocta Johnu Cageovi se v pondělí odehrál v nově rekonstruované Dopravní hale Národního technického muzea mezi zavěšenými letouny a nablýskanými automobily.
 

Festival Pražské jaro uspořádal „cageovský“ koncert Agon Orchestra v pražském technickém muzeu.

Na vyprodaném koncertu (do haly se vešlo 350 posluchačů) Agon Orchestra s dirigentem Petrem Kofroněm uvedl skladby Johna Cage, Briana Ena, Franka Zappy nebo Davida Langa. Na programu byly i­tři světové premiéry skladeb, které speciálně pro tuto příležitost složili Michal Nejtek, Petr Kofroň a Ivan Acher.

ČTĚTE TAKÉ:

 

Výstava s názvem Membra disjecta pro Johna Cage: Wanting to Say Something About John se bude konat od 25. května do 20. srpna v pražském Doxu. Membra disjecta je latinský pojem pro „rozptýlené fragmenty“. Zde odkazuje k­umělcově metodě využívání nejrůznějších inspiračních zdrojů, ale také k historické, estetické a mediální různorodosti vystavených děl.

Festival Pražské jaro uspořádal „cageovský“ koncert Agon Orchestra v pražském technickém muzeu.

Podtitul výstavy (Chceme říct něco o Johnovi) je pak narážkou na Cageovu poctu Marcelu Duchampovi. V roce 1969 bylo několik umělců požádáno, aby přispěli ke vzpomínce na Duchampa, který zemřel v předcházejícím roce. Cage vytvořil objekt skládající se z jedné litografie a čtyř plexigramů. Vše bylo potištěno textem, náhodně generovaným podle čínské knihy I-Ging (Kniha proměn). Jako název díla nakonec použil výrok Jaspera Johnse: „Já nechci o Marcelovi říct nic.“

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!