Neděle 22. května 2022, svátek má Emil
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival Pražské jaro začal. Má vlast poprvé zněla v německém podání

Kultura

  20:49aktualizováno  22:52
PRAHA - Dlouhými ovacemi vstoje skončil v úterý úvodní koncert 70. ročníku mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro. Největší tuzemskou přehlídku klasické hudby poprvé v historii zahájil německý orchestr.

Smetanova Má vlast v podání symfonického orchestru Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku pod vedením dirigenta Thomase Hengelbrocka. foto: ČTK

Symfonický orchestr Severoněmeckého rozhlasu z Hamburku ve vyprodané Smetanově síni Obecního domu řídil šéfdirigent Thomas Hengelbrock. Tradičně zazněl cyklus symfonických básní Má vlast od Bedřicha Smetany. Festival potrvá do 3. června.

Jubilejní Pražské jaro začne v duchu česko-německého smíření

Předznamenaly ho fanfáry, které se čtvrt hodiny před začátkem koncertu rozezněly před Obecním domem. Pořadatelé poprvé na zahájení použili v koncertní síni stupňovité hlediště, aby posluchačům v zadních řadách zlepšili hudební zážitek. V úvodu koncertu zazněla česká hymna, kterou Němci pro Čechy přednesli netradičně vstoje.

Účast německých hudebníků na Pražském jaru je symbolická. Také orchestr má sedmdesátiletou tradici, do Prahy navíc zavítal v době oslav 70. výročí konce druhé světové války. Jde teprve o páté zahraniční těleso, jemuž byl úvodní koncert svěřen.

Dirigent Hengelbrock v pondělí novinářům řekl, že historické souvislosti vzniku festivalu po skončení války vnímá silně a je pro něj poctou, že Němci mohou nejdůležitější český hudební festival zahájit. „Dnešní večer byl jedním z nejdůležitějších v mém muzikantském životě,“ řekl po koncertu Hengelbrock. Hrát Mou vlast ve Smetanově síni s německým orchestrem byl pro něj dojemný zážitek.

Zeman se zahájení opět neúčastnil

Mou vlast si orchestr vyzkoušel na několika koncertech už v Hamburku a okolí. V úterý ji zahrál bez přestávky tak, jako to loni na festivalu zavedl Jiří Bělohlávek. Někteří přítomní kritici byli s provedením spokojeni, interpretace se podle nich v detailech lišila od podání českých orchestrů.

Šestapadesátiletý Hengelbrock vede orchestr, který se pyšní bohatou dirigentskou tradicí, od roku 2011. Jako příznivec historicky poučené interpretace všech stylových epoch studoval i historický a politický kontext, v němž Má vlast vznikla. O českou hudbu se zajímá dlouhodobě.

Tak jako loni se úvodního koncertu neúčastnil prezident Miloš Zeman, hlava státu přitom bývala v minulosti přítomna pravidelně. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se nemohl zúčastnit, protože už je v Olomouci, kde ráno zahajuje třídenní návštěvu kraje. Prezident zaslal festivalu tradičně zdravici, uvedl Ovčáček.

Koncert se bude opakovat ve středu.

Autoři: ,

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat