Středa 18. května 2022, svátek má Nataša
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival pro židovskou čtvrť bude letos po sedmnácté

Kultura

  12:56
PRAHA - Přehlídku hudby, divadla, filmu, autorských čtení, výstav, výtvarných dílen, stolních her a happeningů nabídne v Boskovicích na Blanensku od 16. do 19. července už 17. ročník festivalu pro židovskou čtvrť. Čtyřdennímu programu bude podle pořadatelů tradičně patřit celé město.

Festival Boskovice foto: myspace.com/boskovicefestival

"Festival Boskovice jsou čtyři dny nabité letní pohodou a bohatým programem. K vidění a slyšení bude v amfiteátru letního kina, v zámeckém skleníku, na hradě, v synagoze, v Muzeu Boskovicka, v ulicích židovské čtvrti, v městském kině a na spoustě dalších míst. Ovládne celé město a v tom spočívá jeho výjimečnost," sdělila ČTK za pořadatelé Adéla Kebrdlová.

Festival, jehož spolupořadatelem je sdružení Unijazz, je zaměřený na propagaci jedinečné urbanistické památky v Boskovicích. Jihomoravské město nabízí pro kulturní program veškerá zajímavá místa a zákoutí. Přístupný bude mimo jiné židovský hřbitov, v synagoze je pak k vidění stálá expozice věnovaná židovské čtvrti.

Načeva i Lachtaní divadlo
V amfiteátru letního kina vystoupí mimo jiné Monika Načeva a Michal Pavlíček, skupina Jablkoň, nebo romská kapela Terne Čhave. Zájemci o divadlo uvidí pohádku Čertův Švagr, představení divadla Feigele O královně Ester, Lachtaní divadlo Honzy Kovaříka, nebo Loutky bez hranic. Chystají se také výstavy fotografií, nebo promítání filmů.

Sdružení Unijazz pořádá festival pro zachování a obnovu židovské čtvrti od roku 1993. Židovská komunita v Boskovicích patřila k nejvýznamnějším na Moravě a v době největšího rozkvětu v polovině 19. století tvořila třetinu obyvatel města. Deportaci boskovických Židů do koncentračních táborů za druhé světové války přežilo jen 14 ze 458 lidí. Další informace najdou zájemci na adrese www.myspace.com/boskovicefestival.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat