Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Festival Respect ani v době koronaviru z rozmanitosti neslevil

Susheela Raman foto: Rachot

Letos poprvé se Respect Festival koná v opožděném termínu, ale navzdory pandemii neutrpěl ani výběr účinkujících, ani žánrová pestrost. Z původně plánované poloviny června se naše největší přehlídka world music přesunula na víkend 5. a 6. září. Jejím dějištěm bude letos poprvé prostor Rohanského ostrova.
  16:00

V hlavním programu vystoupí každý den pět účinkujících v tradičně širokém etnickém rozptylu. Italsko-francouzská skupina Lalala Napoli hraje romskou hudbu našeho domovského kontinentu ve zcela novém pojetí s dramaticky vystavěnými aranžmá překypujícími jemnými ornamenty. Ke klasikům romské hudby Balkánu patří Ivo Papasov, virtuózní klarinetista zasahující jak do jazzu, tak do world music. Žánrově unikátní ansámbl představuje Motion Trio: tři špičkoví hráči na akordeon kombinují vlastní skladby s moderní klasikou včetně Michaela Nymana.

I přes cestovní restrikce uvádí program Respectu jako každoročně hudbu jiných kontinentů. Krar Collective reprezentuje jednu z hudebně nejoriginálnějších afrických zemí, Etiopii, s nástrojem krar, který je přímým následníkem harfy židovského krále Davida. Skupina Fofoulah čerpá z rytmů západoafrické Gambie, kde má též kořeny zpěvačka Sona Jobarteh, první žena, která mistrovsky ovládla západoafrickou harfu kora.

Poselství žen, v řadě autoritářských režimů pronásledovaných, je důležitým tématem celého festivalu. V sestavě Kefaya uslyšíme vysoce talentovanou zpěvačku Elahu Soroor, která byla pod výhrůžkami fundamentalistů donucena k emigraci z Afghánistánu do Londýna.

Vrcholem programu budou letos dva multižánrové koncerty. Zpěvačka indického původu Susheela Raman (na horním snímku) se v projektu Ghost Gamelan inspirovala indonéskými melodickými perkusemi gamelan, které mimo jiné ovlivnily Clauda Debussyho i Philipa Glasse.

Zcela revoluční spojení přináší dvojice Justin Adams & Mauro Durante (na dolním snímku): kytarista Roberta Planta se inspiruje africkými kořeny blues, zatímco houslista a bubeník Durante rozvíjí rituální rytmus pizzica z jižní Itálie, jehož historie sahá až do antického Řecka. O všestrannost Justina Adamse se opírá i trio Les Triaboliques, „superskupina alternativy“, sdružení tří světových špiček na strunné nástroje s renomovaným producentem Benem Mandelsonem a enfant terrible punkrockové éry Luem Edmondsem.

I přes posunutý termín a nové působiště se setkají pravidelní návštěvníci Respectu se vším, na co jsou zvyklí z minulých let. Tedy s bohatým programem pro děti, s uměleckými instalacemi ve veřejném prostoru a v neposlední řadě s rozmanitou mezikontinentální kuchyní.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...