Čtvrtek 26. května 2022, svátek má Filip
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival Rock for People bude letos ekologičtější

Kultura

  13:40
PRAHA/HRADEC KRÁLOVÉ - Podpora ekologické dopravy vlakem, autobusem, na kole nebo třeba pěšky, důsledná separace odpadů, používání biologicky odbouratelného nádobí či výsadba stromů ve Festivalparku. Organizátoři Rock for People, který začíná Večírkem pro nedočkavé již v pátek 3. července, se u příležitosti letošního 15. výročí rozhodli nadělit dárek sobě i životnímu prostředí a minimalizovat ekologickou stopu festivalu. Inspirovali se studijními cestami na úspěšné evropské festivaly, mimo jiné anglické Glastonbury a Beautiful Days, a přišli i s řadou novinek.

Nehudební "zakončení" festivalu v Glastonbury: odpadky, odpadky, odpadky. foto: AFP

Jako první v Čechách zavedl už před lety festival Rock for People systém vratných pivních kelímků, který následně převzaly téměř všechny ostatní letní festivaly. Letos jdou organizátoři ještě o několik kroků dál. „Výkup plastových kelímků je fajn a díky němu je v areálu pořádek, ale odpadky stále zůstávaly na hromadě. Letos se proto zaměříme na důkladnou recyklaci všech odpadů, včetně jejich konečného zpracování. Jsme moc rádi, že nám vyšly vstříc Hradecké služby Marius Pedersen a.s. i samotné město Hradec Králové. Bez nich by byla tato aktivita jen poloviční,“ konstatuje za pořadatele Michal Thomes.

RFP 2009

Rock for People, 4. - 6. 7. 2009, Festival Park, Hradec Kálové.
Vstupenky na festival jsou za 1250 Kč + poplatek stále v předprodejních sítích Ticketstream nebo Ticketportal. Ceny jednodenních vstupenek jsou 850 Kč + poplatek v předprodeji. Kompletní informace na www.rockforpeople.cz.

Systém spočívá v důsledném sběru a třídění veškerého odpadu vygenerovaného na festivalu. V areálu bude rozmístěno 30 sběrných míst, na každém z nich jsou samostatné barevně označené koše na plasty, papír a hliník. Nejdůležitější bude samozřejmě spolupráce návštěvníků festivalu, aby odpadky vyhazovali pouze do nádob k tomu určených. Sběrná místa budou během festivalu důsledně monitorována a jejich obsah bude průběžně svážen do třídící linky v zázemí festivalu, kde se znovu přetřídí a prostřednictvím společnosti Marius Pedersen bude předán k recyklaci. Celý systém třídění má na starosti samostatný tým 16 lidí, kteří pracují na směny. Za zmínku stojí i to, že při svážení odpadů ze sběrných míst do zázemí festivalu sběrný tým využije vozidlo na elektrický pohon.

Rock for People s Duhou
Dalším letošním významným vylepšením a krokem k ekologické udržitelnosti festivalu je snaha v maximální možné míře využívat při prodeji nápojů a občerstvení biologicky odbouratelné obaly. Tyto obaly jsou kompostovatelné a pro zatížení životního prostředí mnohem šetrnější než klasické plastové obaly. Pomocí při jejich ekologické likvidaci přispěje dodavatel - společnost Bioplaneta.

Ekologický podtext festivalu letos podtrhuje i účast Hnutí DUHA, které přispělo zajímavým doprovodným programem. Ve svém stanu bude návštěvníkům promítat inspirativní filmy s ekologickým nábojem. Patří k nim například ještě žhavá novinka HOME z Francie, Vítejte v KLDR! nebo Zajatci bílého boha od českých tvůrců.

V rámci své ambiciózní iniciativy Velká výzva obráží české letní festivaly. Ekologická organizace prosazuje zákon po vzoru Velké Británie, jež závazně stanoví, že české exhalace skleníkových plynů budou do roku 2050 klesat o 2 % ročně. Rozhýbe tak investice do moderních zelených řešení – zateplování domů nebo čisté energetiky, pohodlné veřejné dopravy, snadné recyklace či místních potravin.

Pošta pro poslance
„Myšlenku zákona již nyní podporuje řada osobností v čele s Václavem Havlem, korespondenční lístek nebo mail poslancům odeslalo za pár týdnů na půldruhého tisíce lidí. To je jen začátek. Naší snahou je oslovit desítky tisíc lidí a jsem rád, že letní turné po velkých festivalech začínáme právě na Rock for People, jehož pořadatelé se snaží podporovat zelená řešení v praxi. Věřím, že se zde inspirují i další realizátoři kulturních akcí,“ vysvětluje Petr Machálek, ředitel Hnutí DUHA. Účastníci festivalu budou mít také možnost podepsat korespondenční lístek svým poslancům s žádostí o podporu zákona.

„Jsme si vědomi dopadů námi organizovaného festivalu na životní prostředí a snažíme se přicházet s nápady, které by naši ekologickou stopu redukovaly. Doufáme, že letos zavedený systém tříděného sběru a ekologické likvidace odpadů naši návštěvníci přijmou, a společně tak uděláme významný krok směrem k trvalé udržitelnosti Rock for People,“ dodává Michal Thomes.

Autoři:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten
Chcete zpevnit tělo? Vyhrajte unikátní gely značky bioten

Plavková sezona pomalu klepe na dveře a my pro vás máme speciální soutěž o zeštíhlující gely od přírodní značky bioten. Stačí se jen přihlásit.