Pátek 19. srpna 2022, svátek má Ludvík
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival uvede první provedení Dvořákovy opery Alfréd v němčině

Kultura

  14:00
Letošní festival Dvořákova Praha na 17. září připravuje světovou premiéru koncertního provedení Dvořákovy operní prvotiny Alfréd s původním libretem v němčině. Partitura nebyla hrána ani vydána za Dvořákova života a dílo bylo uvedeno pouze v roce 1938 v Olomouci, ale v českém překladu. Opera v nastudování německého dirigenta Heika Mathiase Förstera bude zaznamenána a také vydána na CD.

Festival Dvořákova Praha chystá koncertní uvedení první opery Antonína Dvořáka Alfred ve světové premiéře. Operu nastuduje německý dirigent Heiko Mathias Förster. foto: Andrea Filičková, Český rozhlas

"Förster se pohotově ujal nastudování a provedení díla se Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu a Českým filharmonickým sborem Brno se sbormistrem Petrem Fialou a sólisty namísto zesnulého Gerda Albrechta," uvedla za pořadatele Silvie Marková s tím, že minulý týden se v Českém rozhlasu uskutečnila první zkouška.

Ilustrační fotografie z jediného uvedení první opery Antonína Dvořáka Alfred v roce 1938. Nyní ji festival Dvořákova Praha chystá v koncertní podobě ve světové premiéře.

Míříme daleko za běžný dramaturgický rámec, říká Vrabec

V hlavních pěveckých rolích se objeví Petra Froeseová (Alvina), Jarmila Baxová (Rowena), Ferdinand von Bottmer (Harald) a Felix Rumpf (Alfréd).

"Naší prioritou je dbát o celý odkaz hudebního génia, kterého neseme v erbu, a to nás zavazuje k tomu, abychom mířili daleko za běžný dvořákovský dramaturgický rámec. Proto jsme se letos rozhodli představit neznámé Dvořákovo dílo, které ve svém původním tvaru ještě nikdy nezaznělo," sdělil ředitel festivalu Marek Vrabec.

Partitura opery Antonína Dvořáka Alfred. Foto ze zkoušky.

Dvořák ve svých devětadvaceti letech pro svoji prvotinu sáhl po šedesát let starém německém textu Alfred der Grosse, jehož autorem byl německý romantický básník Karl Theodor Körner. V díle se odráží jeho tehdejší fascinace Richardem Wagnerem. Zajímavostí je fakt, že motiv charakterizující krále Alfreda je téměř totožný s melodií Degeyterovy Internacionály. Ani jeden z autorů však nemohl "opisovat": Degeyter napsal Internacionálu až o osmnáct let později a Dvořákova opera nebyla za autorova života nikdy provedena.

Na sedmý ročník festivalu Dvořákova Praha, který se uskuteční od 8. do 22. září, zavítají například Izraelská filharmonie v čele se Zubinem Mehtou, Velký symfonický orchestr P. I. Čajkovského nebo výběr členů Vídeňské a Berlínské filharmonie, Komorní orchestr Vídeň - Berlín. Sólistům vévodí klavírista Krystian Zimerman, který v Praze vystoupí po 33 letech, či houslový virtuóz Vadim Repin.

Autor:

Porucha imunity je první známka, že je v našem životě něco špatně, říká lékařka

Premium Lidí s poruchami imunity přibývá. Příčinou je často špatný životní styl, což vede k vážným nemocem, třeba k rakovině....

Bude hůř. Považuji za férové sdělit to divákům předem, přiznal šéf ČT

Premium Inflace, energie, válka na Ukrajině a k tomu nízké koncesionářské poplatky. Současná situace postihla i Českou...

První díl rozhovoru s Shopaholicadel: Práci neseženu, každý den můžu umřít!

Premium Rozhovorům se dlouho úspěšně vyhýbala, nyní ale udělala výjimku a Expresu poskytla exkluzivní sondu do své duše....

Mohlo by vás zajímat