Středa 26. ledna 2022, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festival v Přerově přivítá jazzová esa, mezi nimi i Brada Mehldaua

Kultura

  9:28
Přestože pětadvacáté narozeniny oslavil Československý jazzový festival už loni, oslavy čtvrtstoletí obnovené festivalové historie v Přerově proběhnou až letos od 22. do 24. října. Tři esa programu se jmenují Steve Gadd, Brad Mehldau a Joe Lovano.

Brad Mehldau foto: Philip Greenspun 2005

V jubilejním programu se návštěvníkům představí vedle špičkových českých a slovenských souborů a sólistů skutečná světová elita. V pátek 23. října vystoupí v přerovském Městském domě pianista Brad Mehldau se svým triem. Mimořádný sólista, jenž několikrát triumfoval v anketách časopisu Down Beat a dočkal se řady dalších prestižních ocenění, přicestuje společně s kontrabasistou Larrym Grenadierem a bubeníkem Jeffem Ballardem. V závěrečném koncertu uslyší posluchači zbrusu nový soubor, který se nedávno objevil na jazzové scéně pod názvem Joe Lovano Us Five. Po boku velké tenorsaxofonové autority se v něm představí vycházející kontrabasová hvězda Esperanza Spalding, pianista James Weidman a bubenický tandem Francisco Mela a Otis Brown III.

Aleš Benda, dlouholetý dramaturg Československého jazzového festivalu v Přerově, nabízí stručné vizitky protagonistů letošního festivalového programu: "Steve Gadd je bubeník disponující neuvěřitelnou hráčskou technikou, jenž umocňuje svůj talent výjimečnou muzikálností, se kterou dokáže citlivě doprovázet partnery, ale také vyniknout v roli sólisty nebo uměleckého šéfa. Není možné vyjmenovat všechny slavné zpěváky a hudebníky, se kterými koncertoval nebo nahrával – na prstech jedné ruky by se spíš dali spočítat ti, kteří se Stevem Gaddem nepřišli do styku. Tvrzení, že kdo si s ním v posledních čtyřech desetiletích nezahrál nebo nezazpíval, jako by v pop music nebo v jazzu neexistoval, není příliš přehnané."

"Brad Mehldau je rozpolcenou hudební osobností. Je to sice v první řadě a především improvizátor, milující překvapení a zázrak, který se rodí ze spontánního hudebního nápadu vyjadřovaného okamžitě v reálném čase. Zároveň ho ale také hluboce fascinuje architektura hudební formy, o čemž svědčí všechno, co hraje. V nejinspirativnějším projevu využívá hudební struktury jako výrazového prostředku. Při hraní poslouchá, jak se odvíjejí a v jakém pořadí se objevují jednotlivé nápady. Z každé skladby vyzařuje silný pocit epického oblouku, který je vyjádřen na začátku, na konci nebo zůstává záměrně nevysloven. Obě stránky Mehldauovy osobnosti – ta improvizační i ta formotvorná – mezi sebou zápasí a důsledkem toho je často něco jako kontrolovaný chaos.”

"Sedmapadesátiletý Joe Lovano má trvalé bydliště na tenorsaxofonovém Olympu už hodně dlouho. Do Přerova přiveze hudbu z novinkového alba Folk Art. Kritika prohlašuje, že saxofonista novým kvintetem vytvořil jedno ze svých nejsvěžejších seskupení, ve kterém mu spoluhráči splňují vizi o kapele, která se nebojí uchopit několik příležitostí - dodržovat bopovou tradici, a přitom se vyřádit v různých stylových rovinách přidáváním různých prvků do společné hudební směsi. Novinka Folk Art je podle odborníků žhavým kandidátem na Album roku 2009."

Autoři:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat