Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festivalové Benátky odstartovaly sentimentálním snímkem Baaria

Kultura

  19:18
BENÁTKY (ITÁLIE) - Mezinárodní filmový festival v Benátkách dnes zahájil svůj 66. ročník projekcí nového filmu italského oscarového režiséra Giuseppeho Tornatoreho Baaria. Prestižní festival, ve kterém se letos představí 80 snímků ze 32 zemí, potrvá do 12. září.

Filmový festival v Benátkách. foto: AFP

Italský film dnes uvedl benátský filmový festival poprvé po dvaceti letech, jde prý o vyjádření uznání stoupající úrovni italské kinematografie.

"Zvuky, lidé, frustrace, sny, štěstí, životní výzvy, myslím, že se toto vše povedlo do filmu vtělit," prohlásil třiapadesátiletý Tornatore na tiskové konferenci. V lehce sentimentálním snímku Baaria zachytil režisér částečně autobiografický příběh odehrávající se v jeho rodném sicilském městě od třicátých let dvacátého století. Film Baaria, který stál 25 milionů eur (téměř 643 milionů korun), se také uchází o nejvyšší ocenění festivalu, Zlatého lva.

Zástupci italského filmu: skladatel Enio Morricone, herečka Margareth Made, režisér Guiseppe Tornatore a herec Francesco Scianna.

Režisér Tornatore reportérům před oficiální večerní premiérou řekl, že chtěl představit své rodné město jako mikrokosmos ve vztahu k událostem okolního světa. "Cílem nebylo vyprávět příběh o Sicílii, ale prezentovat příběh několika postav na malém městě, v jejichž osudech se odráží události z blízkého i dalekého okolí," uvedl.

"Když jsem Tornatoreho film viděl poprvé, plakal jsem a smál se, jako by mi bylo 14 let," ocenil emoční náboj snímku ředitel festivalu Marco Müller.

Španělská herečka Manuelo Velaso a španělský režisér Paco Plaza.

Tento rok bude v Benátkách k vidění 80 děl z 32 zemí. V hlavní soutěžní sekci festivalu jsou nejvíce zastoupeny americké filmy - celkem jich diváci zhlédnou šest. Itálii a Francii reprezentují čtyři snímky, dva filmy pocházejí z Hongkongu a Německa, po jednom filmu přispěli filmaři například ze Srí Lanky, Izraele, Rakouska, Japonska a Egypta. Předsedou poroty je oscarový režisér Ang Lee.

Velká očekávání vzbuzuje například film režiséra Michaela Moorea věnovaný globální krizi Capitalism: A Love Story (Kapitalismus: Milostný příběh) či prvotina režiséra Toma Forda, která je adaptací románu Christophera Isherwooda A Single Man (Samotář).

Demonstrace proti premiérovi

Začátek filmového svátku podle agentury AFP narušila demonstrace proti Berlusconiho údajným škrtům v kultuře.
"Sešli se tu herci, režiséři, technici i studenti, aby nenásilně protestovali a vyžádali si debatu nad rozpočtovými škrty," řekl AFP Marco, jeden z organizátorů demonstrace.
Festival před demonstranty chránili policisté v policejních antonech i ve vrtulnících.

Na festivalu bude mít světovou premiéru také debutový film slovenské režisérky Miry Fornayové Lištičky, který vznikl v česko-slovensko-irské koprodukci. Snímek Lištičky bude uveden v sekci Týden mezinárodní kritiky a utká se o cenu Luigiho De Laurentise pro nejlepší debut.

Benátský filmový festival je nejstarším filmovým festivalem na světě a také jedním z nejprestižnějších. Byl založen roku 1932 a místem jeho konání je známý benátský ostrov Lido. Nejlepší snímek obdrží cenu Zlatý lev. Minulý rok toto ocenění obdržel americký film Wrestler, v němž zazářil Mickey Rourke.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...