Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festivalový víkend: hvězdy jsou tu

Slovensko

  17:15
Hudební fajnšmekři a závisláci mají hody, právě totiž začíná nejdelší víkend prázdnin. A toho využilo hned několik festivalů. Výběr je skutečně široký, v nabídce jsou snad všechny žánry, které by člověk mohl vyjmenovat. A pokud česká kotlina nestačí, je tu možnost vyjet na Slovensko.

Paramount Styles (Scott McCloud) foto: Robert Gil

Rock for People (3. až 6. července, Hradec Králové)

Od dob, co se Rock for People přesunul z hřiště u Českého Brodu na bývalé vojenské letiště v Hradci, jakoby se změnila i jeho strategie. Z festivalu pro spokojeného a nenáročného většinového posluchače se stala přehlídka, která plní sny. Díky ní se u nás po dlouhé době představí elektronické duo Orbital, vůbec poprvé producent rádiového dubstepu Skrillex, oprášení Franz Ferdinand. Ale hlavně Mike Patton a jeho Faith No More. 
 
Video: Orbital – Where Is It Going? (live)

Boskovice (5. až 8. července)

Kdo prý jednou zavítal na festival do jihomoravských Boskovic, každý rok se vrací, zní jedno moudro. A důvod je poměrně jednoduchý. Ve výjimečné a příjemné atmosféře je místo pro filmy, divadla i hudbu. Ta každý festivalový den završuje. Letos tu své koncerty odehrají američtí Paramount Styles nebo domácí kapely Tata Bojs či Zrní.

Video: Paramount Styles – Steal Your Love

Bažant Pohoda (5. až 7. července, Trenčín, Slovensko)

Už před několika lety se v souvislosti s Pohodou vžil jeden stereotyp, který bohužel stále platí a pořadatelé ostatních festivalů jako by jej nebrali vážně. Totiž že trenčínská přehlídka nejenže pořádně vyčuhuje nad všemi ostatními česko-slovenskými akcemi, ale patří ke špici i na středoevropské úrovni. Její letošní line-up sice nevzbuzuje tak hlasité ovace jako v minulých letech, ale přece by se mělo programu složeného mimo jiné z Public Enemy, Lou Reeda, Cariboua či britské elektrokytarovky The Heavy zatleskat.

Video: The Heavy – How You Like Me Now?

Sad-ska Fest (7. července, Sadská)

Počasí dělá půlku festivalu, u této akce to platí dvojnásob. Koná se na břehu středočeského jezera Sadská, a pokud bude teplo, může Sad-ska Fest aspirovat na bezvadný zážitek. Na pódiu se předvede severočeský kytarista a recitátor Xavier Baumaxa nebo skupina Alef Zero, která celkem nenápadně glosuje taneční a elektronickou hudbu už od konce 90. let.
 
Video: Alef Zero – Night Train

Global Chill-out Festival (6. až 8. črevence, Šafránkův mlýn u Drahonína)

Víkendová akce v prostředí kempu u starého mlýna u Drahonína (okres Brno-venkov) je určena především starším milovníkům elektronické hudby, kterým už nejde o co nejrychlejší beaty, ale klidnou a magickou atmosféru s psychedelickými vizualizacemi. Některé DJské sety můžou potěšit i fanoušky psytranceové taneční muziky. Přijede třeba Vrej Meloian, hrdelní zpěvák z Tuvy,  nizozemský DJ Zen nebo australský hudebně-taneční projekt Nena Neno.
 
Video: Nena Neno


Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...