Neděle 24. září 2023, svátek má Jaromír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Festivalový víkend: Tradiční trutnovský festival i bienále v Ostravě

Kultura

  10:27
Srpen se láme do druhé poloviny a s tím přichází i poslední čtvrtina letních prázdnin. Kdo ještě nestihl žádný koncert pod širým nebem, má dost možností i tenhle víkend. Na výběr je chytrá taneční elektronika, houpavé reggae i legendární hippies akce.

Návštěvník 15. ročníku Open Air Trutnov foto: David TanečekČTK

Open Air Festival Trutnov (15. až 18. srpna, Trutnov)

Každý rok se mluví o tom, že trutnovský festival bude muset měnit lokalitu a z amfiteátru Na Bojišti se odsune jinam. Ale ani letos se fanoušci červeného bahna ze svých bot nezbaví, přehlídka zůstává na stejném místě. Worldmusic reprezentuje bard Rachid Taha a éterická Natacha Atlas, hlavní hvězdou je bluesový rocker John Mayall. Pokud o víkendu míříte do Krkonoš, dejte si na příjezdu do Trutnova pozor, hlavní cesta se hemží lidmi i stánky.

WonderLand (16. až 18. srpna, Brniště)

Brniště u České Lípy se letos podruhé promění v lokalitu, kde si dají dostaveníčko fanouškové elektronické hudby. Headlinerem je ruský producent Long Arm, který už zazářil na pražském Lunchmeatu, dobrou tancovačku slibuje i německé duo Stereo TAM-TAM. Ale je toho mnohem víc, kvalitní breakbeat odhalí Stephunk T, ukázková downtempo zase ostravská Forma.

Lopsided (16. až 18. srpna, Horní Cerekev)

Areál u Horní Cerekve vábí vyznavače strojových a drsných tanečních beatů. Drum´n´bass, techno, house, hardcore. Na čtyřech stageích bude ke slyšení skutečně všechno. Surové zlomené kostry vypustí projekt Counterstrike, do line-upu se vklínil i otec českého houseu DJ Tráva.

Reggae Area (16. až 18. srpna, Ústí nad Labem)

Na ústecké letiště V Podhoří se dá dojet i autobusem číslo 11, takže dostat se na festival Reggae Area nepředstavuje žádnou obtíž. Zahraje stálice Babalet i tvrdší Dub Artillery, na dalším pódiu bude ke slyšení elektronický jungle.

Ostravské dny (16. až 31. srpna, Ostrava)

Sedmé bienále i letos propojuje třítýdenní institut a devítidenní festival určený široké veřejnosti. Ten začíná 16. srpna koncertem jednoho z nejznámějších současných skladatelů Philipa Glasse. Ve vítkovickém Gongu předvede se svým ansámblem minimalistické dílo Music in Twelve Parts, které zabere pět hodin. V dalších dnech se na přehlídce představující současnou instrumentální hudbu představí i Janáčkova filharmonie či newyorští S.E.M. Ensemble.

Krpolefest (17. srpna, Brno)

V Králově Poli u nákupního centra si můžete v sobotu zadarmo poslechnout několik méně či více kvalitních koncertů. Místní Lesní zvěř si jako pokaždé jistě připraví silný zážitek, Debbi či Jaroslav Uhlíř situaci uklidní.