Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filharmonie Brno zahraje portrét parní lokomotivy

Kultura

  14:00
Skladby, které čerpají inspiraci z chladu a přesnosti mechanických strojů, uvede v květnu Filharmonie Brno.

Filharmonie Brno uvede program inspirovaný stroji. foto:  Tomáš Krist, Lidové noviny

Šéfdirigent Aleksandar Markovič zařadil do programu nazvaného Z mosazi, železa a ocele skladby Sergeje Prokofjeva, Philipa Glasse a Arthura Honeggera. Filharmonie tak pro tuto sezonu uzavře cyklus koncertů ve Wannieck Gallery, industriální výstavní síni moderního umění.

Hlavním bodem programu je Honeggerova světoznámá skladba Pacific 231, což je hudební portrét parní lokomotivy. Strohé ocelové kulisy Wannieck Gallery jsou podle Markoviče ideálním prostředím k uvedení skladby.

Drsný zvuk a chladná krása

Zazní také Prokofjevova Druhá symfonie, jež v době svého vzniku svou až násilnickou energií a tvrdou disonancí šokovala publikum. Prokofjev se inspiroval dobovým rozvojem průmyslu a techniky a pomáhal vytvořit novou hudební estetiku. Podle Markoviče je symfonie dílem "tvarové komplexnosti, drsného zvuku a chladné krásy, která otřásá všemi do té doby existujícími melodickými obraty". Program doplní Glassův Koncert pro saxofonové kvarteto a orchestr Glasse.

Večer nazvaný Z mosazi, železa a ocele filharmonie uvede 17. a 18. května. Kromě filharmoniků pod taktovkou šéfdirigenta Markoviče vystoupí také Bohemia Saxophone Quartet.

Filharmonii Brno pak v této sezoně čekají ještě dva červnové koncerty klasického abonmá s dirigentem Jakubem Hrůšou. V Besedním domě vystoupí jako host sopranistka Kateřina Kněžíková. Sezonu uzavře 29. června mimořádný koncert složený z repertoáru pro klavír a orchestr.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat