Středa 1. února 2023, svátek má Hynek
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Film o Palachovi je dotočen. Teď jsou na řadě triky

Kultura

  14:30
PRAHA - Režisérka Agnieszka Hollandová dokončila natáčení třídílného televizního dramatu Hořící keř.

Kaskadér David Bílek má pod košilí a kalhotami několik ochranných vrstev, i tak pohled budí hrůzu. foto: HBO ­- Dušan Martinček

Minsérie Hořící keř připomíná alarmující čin Jana Palacha, který se po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v lednu 1969 upálil na protest proti nastupující normalizaci. Televizní snímek se zabývá osudy jeho blízkých i stavem společnosti v posrpnovém Československu. Premiéru bude mít v příštím roce.

Hořící keř

Hvězdně obsazené drama vychází ze skutečných událostí a z reálných postav. Jeho hlavní hrdinkou je advokátka Dagmar Burešová (Tatiana Pauhofová), která se ujala zastupování Palachovy matky Libuše (Jaroslava Pokorná) a bratra Jiřího (Petr Stach) ve zdánlivě beznadějné soudní kauze. Důvodem žaloby blízkých mrtvého studenta se stalo skandální nařčení od poslance Viléma Nového (Martin Huba). Ten Palachovo sebeobětování zlehčoval na stranickém mítinku v České Lípě lživým prohlášením o takzvaném "studeném ohni". Manžela statečné právničky, který stejně jako ona čelí nátlaku od prosovětských kolaborantů, ztělesnil Jan Budař. Další klíčové postavy ztvárnili Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Ivan Trojan, Patrik Děrgel, Adrian Jastraban, Ivana Uhlířová, Stanislav Zindulka, Alois Švehlík a Miroslav Krobot.

Režisérka Agnieszka Hollandová vystudovala pražskou FAMU a stejně jako někteří aktéři dramatu Hořící keř se aktivně účastnila posrpnových studentských protestů. Snímek Hořící keř natáčela od 1. března 2012 v Praze, Všetatech, Žatci, Mělníku, České Lípě a Veltrusech, natáčení trvalo celkem 54 dní. Obsáhlé trikové sekvence vzniknou ve společnosti UPP.

Scénář minisérie Hořící keř, rozčleněné do tří osmdesátiminutových částí, napsal historik Štěpán Hulík.

Autoři: ,

Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery
Deníčková soutěž: Vyhrajte čtení na dlouhé zimní večery

dílejte příběh ze života, napište deníček a vyhrajte skvělou sérii knih od Jo Nesba, ve kterých své detektivní schopnosti předvádí sám rozervaný...

Mohlo by vás zajímat