Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Film Rodina je základ státu se vrací do kin

Kultura

  13:30
PRAHA - Novou příležitost vidět film, který je spolufavoritem Cen české filmové kritiky, dostávají návštěvníci kin. Nejnovější celovečerní snímek režiséra a scenáristy Roberta Sedláčka Rodina je základ státu získal rekordních osm z devíti možných nominací.

Jan Budař a Igor Chmela ve filmu Rodina je základ státu foto: Bontonfilm

Vedle filmového debutu Poupata režiséra Zdeňka Jiráského se tak stal jedním ze dvou největších favoritů na absolutního vítěze. Díky tomu se snímek od 5.ledna vrátí do distribuce tuzemských kin.

Drama a ironická road-movie zároveň, jež na rodinném příběhu zachycuje poměry v současném dravém kapitalismu, dostává na Cenách české filmové kritiky šanci předčit loňské Sedláčkovo skóre. Největší z Čechů tehdy proměnil pouze jednu z šesti nominací, když byla Simona Babčáková oceněna za nejlepší ženský herecký výkon v hlavní roli. Letos je nominována za roli vedlejší.

Vítězové letošního ročníku této filmové ankety budou vyhlášeni v sobotu 14. ledna v pražském klubu SaSaZu. "Z nominací máme radost. Distribuční společnost Bontonfilm díky tomu dosáhla obnovené premiéry. Snad toho využijí ti, kteří tento snímek na podzim v kinech nestihli," uvedl producent filmu Radim Procházka.

Snímek Rodina je základ státu je nominován v kategoriích Nejlepší film, Nejlepší režie, Nejlepší kamera, Nejlepší scénář a také za herecké výkony ve všech čtyřech kategoriích. O tom, kteří z nominovaných tvůrců dosáhnou na vítězství, rozhodne hlasování jedenapadesáti filmových novinářů, jejichž cílem je po vzoru zahraničních kolegů upozornit na nejlepší filmové počiny, objevy a naděje tuzemské kinematografie za rok 2011.

Ve snímku si zahráli například Igor Chmela, Eva Vrbková, Martin Finger, Simona Babčáková, Jiří Vyorálek, Marek Taclík a Jan Budař. Za kamerou byl Petr Koblovský.

Autor:

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...

Mohlo by vás zajímat