Mafián Mickey Cohen (Sean Penn) platil v polovině 20. století za nejmocnějšího a také nejbrutálnějšího bosse na západním pobřeží Spojených států. Portrét muže, který se učil od Al Capona a v L.A. kontroloval kšefty s drogami, prostituci, odbory i policii, by vydal na knihu. Filmaři ho v úvodu představují hláškou: Žid, který získal respekt mezi Taliány kvůli svojí touze zabíjet. Scénář Willa Bealla konec konců Cohenovu brutalitu nijak nemaskuje.
Film vs. realitaHledáme fakta ve filmech natočených podle skutečných události. V přístích dnech vydáme texty o těchto snímcích:
|
Proti němu stojí čestný polda John "Jack" O'Mara (Josh Brolin), jenž se vrátil z války a našel "svoje" město zaplevelené Cohenem. Proto vzal kvér a partu podobně naladěných existencí - rozuměj policistů, kteří vytvořili skupinu Gangster Squad - Lovci mafiánů. Tady se však objevuje první ale: O'Marova vnučka Sierra O'Mara Schwartz totiž podobnost mezi filmovým superhrdinou a skutečným seržantem O'Marou takřka nenašla. "Vůbec se to nepodobá životu mého dědy a tomu, co spolu s Gangster Squad dělal," napsala na blogu (najdete ZDE).
Ale pojďme dál. Filmaři dostali do rukou jedinečný materiál - předlohu k filmu. Totiž: americký novinář Paul Lieberman deset let zpracovával, podle svých slov po stovkách hodin rozhovorů s přímými účastníky, fakta i legendy kolem Ganster Squad. Vznikl tak seriál pro LA Times (najdete ZDE) a později kniha Gangster Squad (v překladu vyšla i v Česku). Obsáhlá dokumentace holywoodským tvůrcům však nestačila a dopustili se hned několika historických přešlapů.
Přešlap č. 1: Manželka/milenka Mickeyho Cohena
Klíčovou postavou v životě skutečného mafiána z L.A. byla irská katolička Lavonne Cohenová (Weaverová) - žili spolu v letech 1940 až 1951. Jak vzpomíná Lieberman, pro Cohena byla požehnáním. Filmový mafián Mickey měl ovšem vedle sebe krasavici Grace Faradayovou (Emma Stone). Nikdo podobného jména se však v Cohenově životopisu neobjevuje. Ba co víc: Grace arcilotra nakonec pošle do vězení svým svědectvím (o jeho pravdivosti se dočtete záhy), protože na filmovém plátně prožívá milostný románek s pravou rukou seržanta O'Mary, cynickým sukničkářem Jerrym Wootersem.
Přešlap č. 2: Vražda, nebo daně?
Jak už zaznělo, Mickey Cohen alias Sean Penn putuje za katr kvůli vraždě, jejímž náhodným svědkem se stane v realném příběhu neexistující Grace Faradayová. Pro filmaře vítaná zápletka, neboť skutečný Mickey putoval poprvé za mříže v roce 1951 za poněkud nudné daňové delikty (podobnost s osudy velkých amerických mafianů střihu Al Capona je zde více než zřejmá, na plátně by však byla fádní a nezajímavá).
Přešlap č. 3: (ne)Odposlechy
Vedle černé práce filmových hrubiánů z jednotky Gangster Squad stojí jejich výkonnost i na dokonalých odposleších Mickeyho sídla. Díky štěnici v Cohenově televizoru mají detailní přehled o akcích, které podsvětí chystá. Ve skutečnosti sice policie také nasadila odposlechy, jenže, jak přiznal i sám O'Mara, členové ilegální policejní jednotky se o nich dozvěděli až poté, co Cohena dostali před soud za již zmiňované daňové machinace. A navíc: do Cohenova domu dala odposlechy mravnostní policie, nikoli sami členové Gangster Squad. K tomu ještě nebyla v televizoru, ale v dřevěné truhle. "Celou dobu jsem věděl, že tu poldové mají štěnici. Pouštěl jsem jim dobrou muziku, jenom samýho Bacha a Beethovena," řekl později skutečný Cohen.
Přešlap č. 4: Jak to bylo s Gangster Squad?
Filmová zkratka vypadá následovně: seržant O'Mara si má vybrat tým lidí, kteří mimo zákon a policejní ochranu zničí byznys Mickeyho Cohena. Finální šestku vybírá nakonec těhotná žena O'Mary (aby mu tak nějak kryli záda) a vypadá následovně: vrhač nožů (černý policista Colleman Harris), střelec (cowboy Max Kennard), střelcův "sluha" (mexičan Navidad Ramirez), spojař (radiový specialista a bývalý rozvědčík Conwall Keeler), zmiňovaný sukničkář Jerry Wooters a samozřejmě seržant O'Mara.
A jak to bylo ve skutečnosti? V listopdu roku 1946 dorazilo na 77. ulici v L.A. 18 prověřených kandidátů - budoucí Gangster Squad, později Liebeman píše už jen o "legendární osmičce". Stejně jako v reálu však stáli i filmoví lovci mafiánů mimo zákon, neměli žádnou kancelář a jezdili dvěma neregistrovanými vozy napěchovaných zbraněmi a municí. Zatímco skutečná jednotka měla za úkol kompletně zatočit s podsvětím - v té době ho ještě neovládal pouze Cohen, filmoví muži zákona cílili pouze na Cohena.
Abychom však filmařům nekřivdili. V Lovcích mafie režírovaných Rubenem Fleischerem se skutečně objevuje řada realných postav, prostředí i faktů, které se v L.A. a kolem Mickeyho Cohena, Johna "Jacka" O'Mary a jednotky Gangster Squad točily. Jen namátkou: mafián Jack Dragna, zkorumpovaná burbankská policie, noční klub Slapsy Maxie's či Mickey Cohen představený jako celebrita prvního řádu. À propos, možná i proto mu filmaři místo předvolání k soudu za zoufale nezajímavé daňové delikty dopřáli ve filmu velké finále: pěstní souboj s O'Marou, který však v duchu Holywoodu - ač bývalý boxer - nemilosrdně prohrál.
Lovci Mafie (Gangster Squad)Píše se rok 1949 a v Los Angeles vládne nelítostnou rukou gangster a brooklynský rodák Mickey Cohen (Sean Penn). Řídí většinu nelegálních aktivit ve městě, včetně obchodu s drogami a zbraněmi, prostituce či nelegálního sázení. O jeho ochranu se starají nejen jeho kumpáni, ale také podplacená policie a zkorumpovaná politická elita. Mickey má v podstatě pod kontrolou veškeré místní orgány, které by jej mohly ohrozit. Je schopen zastrašit i otrlé policisty, kteří by se chtěli jeho nekalým praktikám vzepřít. Výjimku by snad mohla představovat tajná jednotka losangeleské policie, kterou společně vedou John O'Mara (Josh Brolin) a Jerry Wooters (Ryan Gosling), které dá dohromady snaha zničit Cohenův svět. zdroj: oficiální text distributora |