Pátek 9. června 2023, svátek má Stanislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Film vs. realita: holywoodské lži ovládly klíčové momenty Lovců mafie

USA

  10:00
Los Angeles, konec 40. let minulého století, nemilosrdný mafián Mickey Cohen, nesmlouvavý policajt John O'Hara... takové jsou kulisy a hlavní postavy filmu Lovci mafiánů (Gangster Squad). Souboj dobra se zlem o osud města andělů rozehráli filmaři podle skutečného příběhu. Jenže právě klíčové momenty nesedí. Server Lidovky.cz přináší ve svém seriálu Film vs. realita nejkřiklavější úkroky od historických faktů.

Mickey Cohen (Sean Penn) ve filmu Lovci mafie foto: Warner Bros

Mafián Mickey Cohen (Sean Penn) platil v polovině 20. století za nejmocnějšího a také nejbrutálnějšího bosse na západním pobřeží Spojených států. Portrét muže, který se učil od Al Capona a v L.A. kontroloval kšefty s drogami, prostituci, odbory i policii, by vydal na knihu. Filmaři ho v úvodu představují hláškou: Žid, který získal respekt mezi Taliány kvůli svojí touze zabíjet. Scénář Willa Bealla konec konců Cohenovu brutalitu nijak nemaskuje.

Film vs. realita

Hledáme fakta ve filmech natočených podle skutečných události. V přístích dnech vydáme texty o těchto snímcích:

Proti němu stojí čestný polda John "Jack" O'Mara (Josh Brolin), jenž se vrátil z války a našel "svoje" město zaplevelené Cohenem. Proto vzal kvér a partu podobně naladěných existencí - rozuměj policistů, kteří vytvořili skupinu Gangster Squad - Lovci mafiánů. Tady se však objevuje první ale: O'Marova vnučka Sierra O'Mara Schwartz totiž podobnost mezi filmovým superhrdinou a skutečným seržantem O'Marou takřka nenašla. "Vůbec se to nepodobá životu mého dědy a tomu, co spolu s Gangster Squad dělal," napsala na blogu (najdete ZDE).

Ale pojďme dál. Filmaři dostali do rukou jedinečný materiál - předlohu k filmu. Totiž: americký novinář Paul Lieberman deset let zpracovával, podle svých slov po stovkách hodin rozhovorů s přímými účastníky, fakta i legendy kolem Ganster Squad. Vznikl tak seriál pro LA Times (najdete ZDE) a později kniha Gangster Squad (v překladu vyšla i v Česku). Obsáhlá dokumentace holywoodským tvůrcům však nestačila a dopustili se hned několika historických přešlapů.

Přešlap č. 1: Manželka/milenka Mickeyho Cohena

Klíčovou postavou v životě skutečného mafiána z L.A. byla irská katolička Lavonne Cohenová (Weaverová) - žili spolu v letech 1940 až 1951. Jak vzpomíná Lieberman, pro Cohena byla požehnáním. Filmový mafián Mickey měl ovšem vedle sebe krasavici Grace Faradayovou (Emma Stone). Nikdo podobného jména se však v Cohenově životopisu neobjevuje. Ba co víc: Grace arcilotra nakonec pošle do vězení svým svědectvím (o jeho pravdivosti se dočtete záhy), protože na filmovém plátně prožívá milostný románek s pravou rukou seržanta O'Mary, cynickým sukničkářem Jerrym Wootersem.

Mickey Cohen pózuje policie v roce 1933 a 1961

Přešlap č. 2: Vražda, nebo daně?

Jak už zaznělo, Mickey Cohen alias Sean Penn putuje za katr kvůli vraždě, jejímž náhodným svědkem se stane v realném příběhu neexistující Grace Faradayová. Pro filmaře vítaná zápletka, neboť skutečný Mickey putoval poprvé za mříže v roce 1951 za poněkud nudné daňové delikty (podobnost s osudy velkých amerických mafianů střihu Al Capona je zde více než zřejmá, na plátně by však byla fádní a nezajímavá).

Přešlap č. 3: (ne)Odposlechy

Vedle černé práce filmových hrubiánů z jednotky Gangster Squad stojí jejich výkonnost i na dokonalých odposleších Mickeyho sídla. Díky štěnici v Cohenově televizoru mají detailní přehled o akcích, které podsvětí chystá. Ve skutečnosti sice policie také nasadila odposlechy, jenže, jak přiznal i sám O'Mara, členové ilegální policejní jednotky se o nich dozvěděli až poté, co Cohena dostali před soud za již zmiňované daňové machinace. A navíc: do Cohenova domu dala odposlechy mravnostní policie, nikoli sami členové Gangster Squad. K tomu ještě nebyla v televizoru, ale v dřevěné truhle. "Celou dobu jsem věděl, že tu poldové mají štěnici. Pouštěl jsem jim dobrou muziku, jenom samýho Bacha a Beethovena," řekl později skutečný Cohen.

Lovci mafie (zleva): Giovanni Ribisi, Josh Brolin, Ryan Gosling, Anthony Mackie, Michael Pena, Robert Patrick

Přešlap č. 4: Jak to bylo s Gangster Squad?

Filmová zkratka vypadá následovně: seržant O'Mara si má vybrat tým lidí, kteří mimo zákon a policejní ochranu zničí byznys Mickeyho Cohena. Finální šestku vybírá nakonec těhotná žena O'Mary (aby mu tak nějak kryli záda) a vypadá následovně: vrhač nožů (černý policista Colleman Harris), střelec (cowboy Max Kennard), střelcův "sluha" (mexičan Navidad Ramirez), spojař (radiový specialista a bývalý rozvědčík Conwall Keeler), zmiňovaný sukničkář Jerry Wooters a samozřejmě seržant O'Mara.

A jak to bylo ve skutečnosti? V listopdu roku 1946 dorazilo na 77. ulici v L.A. 18 prověřených kandidátů - budoucí Gangster Squad, později Liebeman píše už jen o "legendární osmičce". Stejně jako v reálu však stáli i filmoví lovci mafiánů mimo zákon, neměli žádnou kancelář a jezdili dvěma neregistrovanými vozy napěchovaných zbraněmi a municí. Zatímco skutečná jednotka měla za úkol kompletně zatočit s podsvětím - v té době ho ještě neovládal pouze Cohen, filmoví muži zákona cílili pouze na Cohena.

Abychom však filmařům nekřivdili. V Lovcích mafie režírovaných Rubenem Fleischerem se skutečně objevuje řada realných postav, prostředí i faktů, které se v L.A. a kolem Mickeyho Cohena, Johna "Jacka" O'Mary a jednotky Gangster Squad točily. Jen namátkou: mafián Jack Dragna, zkorumpovaná burbankská policie, noční klub Slapsy Maxie's či Mickey Cohen představený jako celebrita prvního řádu. À propos, možná i proto mu filmaři místo předvolání k soudu za zoufale nezajímavé daňové delikty dopřáli ve filmu velké finále: pěstní souboj s O'Marou, který však v duchu Holywoodu - ač bývalý boxer - nemilosrdně prohrál.

Lovci Mafie (Gangster Squad)

Píše se rok 1949 a v Los Angeles vládne nelítostnou rukou gangster a brooklynský rodák Mickey Cohen (Sean Penn). Řídí většinu nelegálních aktivit ve městě, včetně obchodu s drogami a zbraněmi, prostituce či nelegálního sázení. O jeho ochranu se starají nejen jeho kumpáni, ale také podplacená policie a zkorumpovaná politická elita. Mickey má v podstatě pod kontrolou veškeré místní orgány, které by jej mohly ohrozit. Je schopen zastrašit i otrlé policisty, kteří by se chtěli jeho nekalým praktikám vzepřít. Výjimku by snad mohla představovat tajná jednotka losangeleské policie, kterou společně vedou John O'Mara (Josh Brolin) a Jerry Wooters (Ryan Gosling), které dá dohromady snaha zničit Cohenův svět.

zdroj: oficiální text distributora

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!