Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmové Norské dřevo láká nejen milovníky Murakamiho

Kultura

  21:45
PRAHA - Do českých kin ve středu přichází filmová adaptace slavného románu japonského spisovatele Harukiho Murakamiho Norské dřevo.

Oficiální fotka filmu Norské dřevo foto: Oficiální stránky filmuLidovky.cz

Snímek natočil francouzský režisér vietnamského původu Anh Hung Tran a čeští diváci si ho budou moct vychutnat pouhé dva měsíce po japonské premiéře. Norské dřevo patří mezi očekávané snímky Murakamiho fanoušků, jeho knihy se v Česku prodávají po desítkách tisíc kusů.

Příběh se odehrává v Japonsku 60. let, pojednává o prvních láskách a sexuálních zkušenostech introvertního mladíka. Film Norské dřevo už se v Česku promítal v lednu na festivalu japonských filmů ve Světozoru. Tehdy byla projekce beznadějně vyprodaná ještě před začátkem přehlídky. Také středeční premiéra už je zcela vyprodaná.

Distribuční společnost Aerofilms nabídla fanouškům Murakamiho lístek zdarma, pokud se předem zarezervují a na projekci přinesou některou z Murakamiho knih.

Haruki Murakami


Režisér Anh Hung Tran se proslavil filmem Vůně zelené papáje z roku 1992, který byl nominován na Oscara, a získal Zlatou kameru za nejlepší debut na festivalu v Cannes. Přesvědčit Murakamiho, aby mu dal souhlas s natáčením Norského dřeva, mu prý trvalo čtyři roky. Spisovatel nakonec svolil a pomáhal při tvorbě scénáře.

Přestože Anh Hung Tran neumí japonsky, film natočil s japonskými herci v japonštině, aby co nejvíce zapadal do předlohy. Komunikace na place prý nebyla úplně jednoduchá, protože režisér neumí ani dobře anglicky, vše se prý překládalo nejdříve z japonštiny do angličtiny a poté do francouzštiny.

Název Norské dřevo pochází od písně Beatles, která má evokovat atmosféru 60. let. Skladba se objevuje také ve filmu, dominantní zvukový doprovod ale tvoří hudba složená Jonnym Greenwoodem z britské kapely Radiohead.

Čtěte také

Knihy Norské dřevo, kterou vydalo nakladatelství Odeon v roce 2002, se prodalo více než 40.000 kusů. Velký úspěch měla rovněž kniha Kafka na pobřeží s 30.000 prodanými výtisky. Všech Murakamiho knih se v Česku dohromady prodalo zhruba 170.000 kusů, řekla Denisa Novotná z Odeonu. Na podzim 2006 Murakami v Praze převzal za svou tvorbu Cenu Franze Kafky.

Odeon nyní pracuje na vydání nové Murakamiho knihy, tisícistránkového třísvazkového díla nazvaného 1Q84. V Japonsku se ihned po vydání stalo bestsellerem, jen za první měsíc se prodal milion výtisků.

Autoři: ,