Sobota 20. července 2024, svátek má Ilja
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filmové premiéry: kultovní sci-fi filmy v novém kabátku i život na YouTube

Kultura

  18:00
V rámci projektu 100 míří do klubových kin hned několik obnovených premiér klasických sci-fi filmů. Na velkých plátnech budou mít diváci možnost vidět i akční špiónské drama, francouzské drama o víně a přátelství, trable nespoutané čtyřicátnice nebo sondu do života českých YouTuberů.

Snímek Nejsledovanější o českých Youtuberech. Youtuberka Gabrielle Hecl. foto: Bontonfilm

Projekt 100

Klasické sci-fi filmy se v českých klubových kinech dočkají obnovené premiéry. Lidé se střetnou s lidopy v dnes již kultovním filmu Planeta opic (1968), v úplně prvním sci-fi filmu (Cesta na měsíc, 1902) Georgese Méliése se diváci vydají až na měsíc, Cesta do pravěku (1955) představí na svou dobu revoluční filmové triky, svět úředníčků v budoucnosti je zase snímek Brazil (1985) a seznam ukončí pro tento týden Neo, který zjistí, že je Vyvolený (Matrix, 1999)

Černý Petr - obnovená premiéra, zrestaurovaná verze
Vně Projektu 100 se své obnovené české premiéry dočká i komedie Miloše Formana z roku 1963. Tentokrát jde o zrestaurovanou verzi, která měla premiéru za velkého úspěchu na prestižním filmovém festivalu v Benátkách. Příběh vypráví o šestnáctiletém Petrovi, který řeší konflikty s otcem tím, že utíká z domova na plovárnu. Zde nalézá kamarády i první lásku. Film je postaven hlavně na skvělých dialozích.

Který je ten pravý?

Alice (Rheese Whitherspoonová) chce po nešťastném rozchodu se svým manželem svůj život od základu změnit. Dostane se na narozeninovou oslavu, kde se nezřízeně opije. Než si to vlastně pořádně uvědomí, má dvě děti, milence, jeho kamarády a k tomu svého bývalého manžela. Jak má ale nakonec zjistit, který z nich je ten pravý?

Americký zabiják

Filmové premiéry: Hurvínek řádí v muzeu a Channing Tatum na závodech

Mitch Rapp, 23 let, přišel o svou přítelkyni při teroristickém útoku. Jako formu odplaty se mladík zapíše do CIA. Je tak dobrý, že mu přidělí speciálního velitele Stana Hurleyho (Michael Keaton). Spolu musí vyrazit na misi s cílem zneškodnit teroristu Ducha, který má v plánu rozpoutat novou světovou válku.

Nejsledovanější

Jsou ikonami dneška. Dokument nejsledovanější mapuje životy českých YouTuberů, kteří si z točení videí udělali dobrou živnost a zároveň baví masy mladých lidí. Shopaholic Nicol, Kovy, Pedro, sestry Nicole a Lucka z A Cup of Style a Gabrielle Hecl odhalí, kde vězí klíč k úspěchu. Štáb s nimi strávil celý rok.

Víno nás spojuje

Jean (Pio Marmai) se naprosto distancoval od své rodiny, která pochází z Burgundska. Teď, když mu zemřel otec, se musí do rodného kraje vrátit. On a jeho dva sourozenci si mezi sebou mají rozdělit zděděný vinohrad. Nejdřív ale musí dospět k rozhodnutí, jestli se o něj budou nadále starat či ho prodat. Během jednoho vinařského roku Jean se sourozenci upevňují svůj vztah a mladík zjišťuje, že vzdát se vinohradu bude těžší, než si kdy myslel.