Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmoví fanoušci vybrali do tuzemské distribuce komedii o filmových výkřicích

Kultura

  6:00
Vítězem české části 2. ročníku evropského projektu Scope100 se stal snímek francouzského režiséra Quentina Dupieuxe Realita. Skupina sta filmových nadšenců jej vybrala v konkurenci dalších devíti snímků jako nejlepšího kandidáta pro tuzemskou distribuci. V tuzemských kinech se objeví v červnu.

Z filmu Realita Quentina Dupieuxe. foto: Reprofoto

Film Realita porazil například vítěze festivalu v San Sebastianu islandské drama Sparrows či řecký snímek Chevalier, který byl letos oceněný na festivalu v Londýně. „Podle reakcí porotců soudíme, že Realita je snímek, který má potenciál oslovit hodně diváků,“ podotkla koordinátorka projektu Scope100 pro ČR Anna Lísalová.

Quentin Dupieux (1974, Paříž)

Vydal jako tvůrce elektronické hudby pod pseudonymem Mr. Oizo osm studiových alb a vytvořil řadu remixů (Air, Squarepusher apod.). Po několika videoklipech režíroval v roce 2001 svůj první středometrážní snímek Nonfilm. Celovečerní Steak (2007) byl uveden do širší distribuce ve Francii i v zahraničí. Následujícím filmem Guma (2010), zařazeném do sekce Týden kritiky na MFF v Cannes, získal Dupieux mezinárodní pozornost. Oba další filmové projekty, realizované opět v USA, Wrong (2012) a Fízlové, hajzlové (2013), měly premiéru na festivalu Sundance. Jeho hudba ke Gumě a Wrong byla vydána na samostatných LP. (zdroj: MFF KV)

Film Realita sbíral nadšené ohlasy již na loňském ročníku filmového festivalu Karlovy Vary, kde byl uveden v prestižní sekci Horizonty.

Film vypráví o kameramanovi Jasonovi, který sní o tom, že natočí horor. Producent Bob mu slíbí podporu za jedné podmínky: Jason má 48 hodin na to, aby našel nejdokonalejší výkřik v dějinách filmu. Nejnovější počin francouzského režiséra a hudebníka mísí originálně různé roviny fikce, obrazového záznamu a hudebního doprovodu Philipa Glasse.

Porotci Scope100 na snímku ocenili především jeho originalitu, humor a lehkost, se kterou balancuje prolínání jednotlivých dějových rovin. Vyzdvihli například „přesvědčivý výkon hlavního hrdiny ve spojení s absurdním humorem a snovou tématikou“.

Od režiséra Dupieuxe byl v Česku naposledy uveden snímek Fízlové, hajzové s Marilynem Mansonem.

Projekt Scope100 dává stovce vybraných filmových nadšenců možnost zvolit, jaký evropský snímek vstoupí do české distribuce. Paralelně s Českou republikou se uskutečnil také v Polsku, Rakousku, Maďarsku, Norsku a Belgii. Po vybrání vítězného filmu se členové Scope100 mohou zapojit se do distribuční a marketingové strategie filmu. V prvním ročníku projektu 50 porotců do českých kin vybralo norský snímek Slepá režiséra Eskila Vogta. Pro účast v porotě se požaduje věk přes 18 let, zájem o artový film a dostačující znalost angličtiny.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!