Sobota 22. ledna 2022, svátek má Slavomír
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

V Kataru začíná festival ve znamení arabského jara

Kultura

  13:50
DAUHÁ - V katarském Dauhá začíná již třetí ročník filmového festivalu Tribeca, letos ve znamení snímků ze zemí zasažených vlnou protivládních protestů, v období takzvaného arabského jara.

Film Rouge Parole se odehrává během revolučních událostí v Tunisku. foto: dohafilminstitute.com

Festival založený v roce 2009 se soustředí na produkci arabských filmařů zobrazující převratné politické události v zemích jako je Egypt či Tunisko.

K nejvíce očekávaným patří film Rouge Parole (Červená slova) odehrávající se během revolučních událostí v Tunisku, které přinutily dlouholetého prezidenta Zína Abidína bin Alího k odstoupení z úřadu. Snímek On the Road to Downtown (Na cestě do centra), režiséra Šarífa Bindárího, jehož děj je situován na náměstí Tahrír v egyptské metropoli Káhiře, sleduje příběhy a naděje šesti lidí spojených s centrem města.

Padající tabu

"Náš výběr dokumentárních filmů reaguje na politickou změnu. Nabízíme ale také řadu filmů, které poskytují pohled do osobních světů a jemnějších aspektů Blízkého východu, které pro politické pozorovatele nejsou vždy úplně evidentní," uvedla podle agentury Reuters programová ředitelka festivalu Haní Mruíová.

Film The Virgin, the Copts and Me (Panna, Kopti a já) se zaměřuje na téma zjevení panny Marie milionům Egypťanů přes videonahrávku, na které ji vidí pouze opravdoví věřící křesťané. "Je to velmi důležitý film pro porevoluční Egypt, vzhledem k tomu, že vrhá světlo na koptskou komunitu, která byla tabu ještě před několika lety," říká šéfka festivalu.

The Virgin, the Copts and Me (Panna, Kopti a já) se zaměřuje na téma zjevení panny Marie milionům Egypťanů.

Alžírský film Normale popisuje dění v alžírských ulicích, když v sousedních zemích svrhávali vládce. "Mladí Alžířané cítili, že by se mohli vyjadřovat svobodněji. Film se věnuje revoluci velmi jemným způsobem," myslí si ředitelka festivalu.

Lina Alabedová se ve snímku Yearning (Touha) zaměřuje na život žen v syrském Damašku a jejich přístup k osobním svobodám ve společnosti, v níž dominují muži. Ženy jsou tématem i ve dvou sportovních dokumentech, které vyprávějí o tabu boxování žen v Tunisku Boxing with Her (Box s ní) a jednom iráckém basketbalovém týmu mladých žen Salám Dunk.

Katar zahájil filmový festival jako partnerství mezi filmovým institutem v Dauhá a společností Tribeca Enterprises, která spolupořádá také newyorský filmový festival Tribeca.

V New Yorku vznikl festival Tribeca po útocích 11. září 2001 na oživení Manhattanu a stal se přehlídkou mezinárodních filmů s politickou tematikou.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...