Sobota 4. února 2023, svátek má Jarmila
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmový festival La Película uvede novinky i poctu Antoniu Banderasovi

Kultura

  12:00
Už po desáté proběhne v únoru festival španělsky mluvené kinematografie. Letos se bude konat od 17. do 22. 2. v pražském kině Světozor, poté se přesune do vybraných regionů. Kromě pocty Banderasovi se festival letos zaměřil na výraznou autorskou tvorbu, která přináší autentické výpovědi o současném Španělsku.

Z filmu Divoké historky foto: Aerofilms

Po Praze se tituly španělské kinematografie budou moci kochat diváci v brněnské Scale (od 19. do 22. 2.),  v Minikině Ostrava (od 23. do 25) a v Bio Central v Hradci Králové (26.-28. 2.).

V rámci přehlídky filmů jednoho z nejznámějších španělských herců Antonia Banderase bude uvedena například muzikálová komedie Faraonův dvůr, méně známé filmy Kdyby ti řekli, že jsem padl či Slast ze zabíjení, romantická komedie Jedna navíc nebo snímek Letní déšť, ve kterém se Banderas představí jako režisér.

„Představíme tohoto všestranného umělce především v jeho hereckých počátcích, které mohou být pro mnohé diváky překvapením. Uvidíme ho například jako skrývajícího se republikána nebo tančícího a zpívajícího mnicha. Španělská filmová akademie mu udělila cenu Čestný Goya a stal se tak nejmladším držitelem tohoto prestižního ocenění,“ popisuje dramaturg festivalu David Čeněk důvody, proč se čtyřiapadesátiletý Antonio Banderas stal stěžejní osobností letošního festivalu.

Originální výpovědi o současném Španělsku

„Výběr ze současné španělské produkce, který jsme pro letošní ročník připravili, se skládá především z výrazných autorských filmů,“ říká David Čeněk. „Ty, pravda, většinou nedisponují vysokým rozpočtem, ale jedná se vesměs o originální a autentické výpovědi o současném Španělsku,“ dodává.

Mezi filmy, které spadají do této oblasti, patří například zahajovací snímek Arktida, dále Černé diamanty o dvou mladících z Mali, kteří putují do Madridu a touží po fotbalové kariéře, nebo film Budapešťský anděl. Jedná se o válečné drama o jedné z výjimečných postav nedávné španělské historie, španělském velvyslanci v Budapešti Ángelovi Sanzu Brizovi přezdívanému anděl z Budapešti, který během 2. světové války zachránil více než 5000 Židů před odsunem do vyhlazovacích táborů.

Festival La Película nepředstavuje pouze španělskou produkci, ale nese podtitul „festival španělsky mluvených filmů“, proto uvede také na průřez filmovou tvorbou Latinské Ameriky. Dramaturgie vybrala zajímavé snímky reprezentující barvitost a rozmanitost iberoamerické kinematografie. Například úspěšné Divoké historky jako zástupce Argentiny, dále chilské psychologické drama Psí maso a za zhlédnutí rozhodně stojí předloňský vítěz festivalu v San Sebastianu, film Příšerné vlasy, který výrazně upozornil na venezuelskou produkci. Kolekci doplňuje kubánský snímek Kde je Esther?.

 

Autor:

Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR
Bojujete s atopickým ekzémem? Pak rozhodně vyzkoušejte řadu LIPIKAR

Víte, že atopický ekzém je nejčastější kožní onemocnění u dětí? Tímto onemocněním kůže trpí 15 – 20 % dětí a nejčastěji se objevuje u miminek nebo...