Pondělí 16. května 2022, svátek má Přemysl
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmový Gándhí Ben Kingsley slaví sedmdesátiny

Kultura

  14:00aktualizováno  14:26
Životní role Mahátmy Gándhího přinesla Benovi Kingsleymu slávu, ale taky jistou škatulku. Přitom umění tohoto herce je mnohem univerzálnější. Sir Kingsley hovoří vznešenou angličtinou Shakespearových postav a má pronikavý hypnotický pohled. Taky praktikuje jógu a když na to přijde, klidně se na pódiu postaví na hlavu, jak to předvedl při návštěvě ČR v roce 2001. V sedmdesáti, které oslaví na Silvestra, má na kontě zhruba stejný počet filmů.

Ben Kingsley (ve snímku Elegy) foto: Samuel Goldwyn FilmsReprofoto

"Když pracuji, chovám se jako malíř. Tvořím detailní individuální portrét. Ten odevzdám divákovi a z mého života odejde s poslední klapkou," říká Kingsley. A portrétů je hojnost - od autentických historických osobností (Gándhí, Šostakovič, Lenin, Mojžíš) až k zuřivým psychopatům, jako byl ve filmu Sexy bestie: "Nastavuji divákům zrcadlo a říkám, že v každém z nás existuje násilná postava." Role v tomto snímku mu vynesla nominaci na Oscara v roce 2002.

Zlatou sošku ale v té době už měl, a to právě za Gándhího. Natáčení proslulého velkofilmu bylo pro něj zážitkem. Při přípravě přečetl 23 svazků sebraných děl tohoto indického myslitele.

Ben Kingsley jako Gándhí.

Postavě Gándhího se Kingsley nápadně podobal. Jak by ne, když je druhorozeným synem indického lékaře a anglické manekýnky. Otcova rodina pochází z indického státu Gudžarát, odkud byl i Gándhí. Zprvu se Ben chtěl stát doktorem Krišnou Bhandžím jako jeho otec. Ale náhodně zhlédnuté představení Richarda III. jej v devatenácti letech zvábilo k divadlu.

"Divadelní herectví naučí disciplíně a pokoře, naučí herce myslet a hrát pro diváky". Kingsley hrál mnoho shakespearovských rolí. Většinu písní k těmto hrám sám napsal a řadu z nich i zpíval. Jako i ve filmové adaptaci Večera tříkrálového z roku 1996, kde hrál klauna Festeho.

Jako červená nit se Kingsleyho filmografií vine tématika holokaustu. Po matce má i židovské a ruské předky. Zahrál si Otto Franka ve čtyřhodinové americké minisérii Deník Anny Frankové (2001) a také muže se žlutou hvězdou v Schindlerově seznamu (1993).

"Každá postava musí být vykreslena tak, jak ji ještě nikdy nikdo neviděl. Nalézt dosud neobjevené je posláním skutečného umělce," myslí si milovník rychlých aut Kingsley, který kdysi také komponoval a zpíval. Dnes žije na anglickém venkově v domě z roku 1849 a stará se o zahradu. Jeho život se stal balancováním mezi rolemi, které obohacují jeho tvůrčí život, a těmi, které financují údržbu jeho zahrady. Takže občas natočí i něco takového, jako je komerční drama Krvavá volba z roku 2000.

Ben Kingsley o roli gangstera ve filmu Sexy Bestie: Na každé postavě, kterou hraji, musím najít něco, co budu obdivovat. Našel jsem to i na takovém zmetkovi, jako byl mafián Don Logan z gangsterky Sexy bestie.

Kingsley je počtvrté ženatý, od roku 2007 s Brazilkou Danielou Lavenderovou. Předtím byly jeho ženami divadelní režisérka Alison Sutcliffeová, Angela Morantová a Alexandra Christmannová.

V roce 2002 při pasování na rytíře řekl Ben Kingsley královně Alžbětě II., že je to pro něj největší životní pocta: "Oscar nyní bledne, tuto cenu nic nepřekoná." Do Prahy se podíval i v srpnu 2009 na Letní shakespearovské slavnosti.

V roce 2010 dostal Kingley svoji hvězdu na hollywoodském chodníku slávy s pořadovým číslem 2410.

K jeho zatím posledním filmům patří Iron man 3, Enderova hra nebo brzy do amerických kin vstupující Exodus.

Autor:

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Češi řeší, čím topit. Proč bychom se neměli zbavovat plynového kotle?

Premium Plynu pro domácnosti by mělo být dosti při přerušení dodávek z Ruska. Nedostatkový plyn sice zdražuje, ale rychlý...

I vysokoškolák může být blbý, říká obávaný lovec z Novy Doktor Vševěd

Premium Na úspěchu televizní soutěže Na lovu má Jiří Martínek velký podíl. Diváci žasnou nad jeho znalostmi. On žasne taky –...

Mohlo by vás zajímat