Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Filmový kritik Kamil Fila po odchodu z Respektu zakládá vlastní web. Sází na předplatitele

Kultura

  11:15
PRAHA - Jedno z nejúdernějších jmen současné české filmové kritiky, novinář Kamila Fila, odchází po čtyřletém působení z týdeníku Respekt, aby založil vlastní web. Stránky jestevetsikritik.cz by měly být spuštěny během příštího týdne. Informoval o tom server Mediář.

V roce 2013 získal Kamil Fila cenu Novinářská křepelka pro novináře do 33 let. foto: ČTK

Filovy webové stránky by měly být z části přístupné zdarma, většina obsahu bude ale přístupná pouze pro předplatitele. Výše předplatného by měla být 50 Kč měsíčně.

„Na stránkách by se měl postupně objevit archiv všech mých významnějších textů, dále počítám alespoň s jedním novým příspěvkem denně a jednou týdně by se měl navíc objevit na webu text v kvalitě a rozsahu, jakou běžná tisková média neumožňují. Počítám, že oproti tradičnímu tisku bude méně učesaný, ostřejší, hravější, ale zároveň také analytičtější,“ uvedl Kamil Fila v rozhovoru pro Mediář.

Doufá, že ho předplatitelská základna uživí. Jeho Facebookovou stránku sleduje 8000 fanoušků. Mezi své čtenáře počítá Fila zájemce o film a kulturní dění ve věku cca od dvaceti do pětačtyřiceti, spíš vzdělanější a spíš z větších měst.

Kamil Fila

Vystudoval Teorii a dějiny filmu a audiovizuální kultury na MU v Brně. Působil v několika internetových periodicích (Inzine, Filmpub, Filmweb, Moviezone) a přispíval do několika alternativních kulturních časopisů (Živel, Tamto, Film a doba). Od roku 2003 byl externistou filmového měsíčníku Cinema, od roku 2005 do roku 2010 redaktorem časopisu Cinepur. Od roku 2008 působil v redakci Aktuálně.cz. Do redakce Respekt nastoupil v dubnu 2012. V roce 2013 obdržel novinářskou cenu Křepelka

Z Respektu podle svých slov neodchází Fila ve zlém. „Jsem přesvědčený, že nikde jinde v českých médiích není tak sehraná redakce a tolik vzájemné úcty k práci druhého jako v Respektu. Bylo fajn trávit několik let čas s lidmi, kteří své práci věří, a přitom kolem sebe nevytvářejí dusno,“ uvedl před časem. K odchodu ho vedla především touha dělat věci více po svém. „Uvědomil jsem si, že už patnáct let píšu na objednávku, kdy musím něco vyrobit do určené doby na určené téma s určeným počtem znaků. A po patnácti letech mě to přestává bavit. Psaní na webu umožňuje jít do hloubky a do rozsahu, jaký tištěná média neumožňují, navíc budu sám sobě pánem a budu si moci témata i dobu zpracování určovat sám,“ řekl Fila v rozhovoru pro Mediář.

V Respektu ho nahradila respektovaná filmová teoretička Jindřiška Bláhová, která dříve působila například v Hospodářských novinách, Lidových novinách a je šéfredaktorkou filmového časopisu Cinepur.

Autor: