Čtvrtek 1. června 2023, svátek má Laura
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Filmový seminář ve Veselí nabídne srandovní 'perestrojkové' filmy

Kultura

  7:49
VESELÍ NAD MORAVOU - Opomíjená i vysmívaná díla sovětské kinematografie z období takzvané přestavby promítnou letos ve Veselí nad Moravou pořadatelé 16. ročníku Semináře ruského filmu. Přehlídka potrvá od 13. do 15. listopadu.
Stalker (ilustrační fotka, vím že to není žádný budovatelský film - pozn. ed.)

Stalker (ilustrační fotka, vím že to není žádný budovatelský film - pozn. ed.) foto: Reprofoto

Po tři dny budou diváci v kině Morava sledovat snímky, z nichž některé se na českých projekčních plátnech neobjevily už dvacet let. Seminář doplní výstava československých filmových plakátů k sovětským filmům.

"Perestrojkové" roky 1988 a 1989, kdy se tvůrci v reflexích současného života vyrovnávali s absencí cenzury a kdy se reformní komunisté v čele s Michailem Gorbačovem pokoušeli reformovat Sovětský svaz, měly mimořádnou dynamiku i v kultuře a kinematografii. "Tvůrci se v reflexích současného života vyrovnávali s absencí cenzury, jedni zkoušeli své síly v dříve nepěstovaných žánrech a druzí vstřebávali lekce postmodernismu," uvedl Marek Procházka z Městského kulturního střediska.

Terryho ponožky
Seminář letos uvede například filmy režisérů Viktora Aristova, Ernesta Jasana, Alexandra Muratova, Olega Tepcova, Alexandra Kajdanovského, Semjona Aranoviče a dalších. Před všemi snímky vyslechne publikum lektorské úvody, které prozradí více o osobnosti tvůrce i okolnostech vzniku filmu. Všechny filmy budou uvedeny na 35 mm páse, lektorské úvody zajistí doc. G. Kopaněva. Seminář bude doplněn výstavou československých filmových plakátů k sovětským filmů (ze sbírky filmových plakátů Terryho ponožky).

Několikadenní filmové semináře zaměřené na málo prozkoumané národní kinematografie se v nevelkém jihomoravském městě konají už řadu let a získaly stálý okruh příznivců. Už jedenáct let se v kině Morava konají semináře asijského filmu. Poslední ročníky věnovali pořadatelé čínskému, japonskému, vietnamskému, filipínskému, thajskému, mongolskému a indonéskému filmu.

Autoři: