Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finalisté Chalupeckého ceny vyrážejí mezi lidi

Kultura

  18:03
KYTLICE - Jeden z pěti finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého Marek Ther promítne v Kytlici videoprojekci o odsunu sudetských Němců po roce 1945. Bude i o historii nedalekého Dolního Podluží, informovala mluvčí projektu Klára Mixová. Cenu Jindřicha Chalupeckého uděluje porota od roku 1990 mladým výtvarným umělcům do 35 let.

Videoartista Marek Ther foto: Facebook - Silvina ArismendiReprofoto

Kytlici, dříve německy Kittlitz, si Ther pro projekci nevybral náhodně, leží nejen v německém pohraničí, ale v její těsné blízkosti je i Dolní Podluží, jehož příběh jeden z krátkých filmů vypráví. "Therovo video Pflaumen ilustruje sudetoněmeckou problematiku na vztahu malého chlapce a jeho matky a video Bei dem ... se zaměřuje na historii obce Dolní Podluží, dříve nazývané Niedergrund," popsala Mixová.

Patnáctiminutový snímek Pflaumen (Švestky) zachycuje komplikované vztahy Čechů a Němců ve druhé polovině 20. století na jednoduchém příběhu malého sudetského chlapce a jeho matky. Druhý snímek, osmnáct minut trvající video Bei dem ... přibližuje více než 500 let historie německé obce Niedergrund, dnešního Dolního Podluží.

Promítnout svá videa "Bei dem..." a "Pflaumen" přijede Marek Ther v sobotu 27. srpna do hostince Duha v Kytlici na Děčínsku. Návštěvníci mohou videa vidět zdarma a po jejich zhlédnutí diskutovat s autorem.

5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst

Akce je součástí doprovodného programu Ceny Jindřicha Chalupeckého nazvaného 5 finalistů, 5 měsíců, 5 míst. Všech pět letošních finalistů, Jiří Thýn, Marek Ther, Pavel Sterec, Dominik Lang a Filip Cenek, od července do listopadu představí svá díla v nejrůznějších formách na pěti vybraných místech v České republice pěti různými libovolnými způsoby.

V září se plánuje prezentace Pavla Sterece v Koněpruských jeskyních, říjen bude patřit Filipovi Cenkovi v Olomouci a listopad Dominiku Langovi v Táboře. Organizátoři se rozhodli následovat myšlenku teoretika a kritika umění Jindřicha Chalupeckého, že umění se ukazuje lidem a lidé umění.

Videa Marka Thera najdete na www.artycok.tv.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat