Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finanční krize doléhá i na umění

Kultura

  9:34
PRAHA - Po několika letech růstu se první známky zpomalení začínají projevovat i na světovém trhu s uměním. Český trh je zatím stagnace uchráněn, bude-li se však světová finanční krize i nadále prohlubovat, čekají těžké časy i domácí aukční domy.

Děvče v růžových šatech. Olej Josefa Čapka z roku 1916 foto: Foto Galerie ArtReprofoto

„Zájem o umělecká díla ve světě šel stoprocentně dolů. Potvrzují to všechny aukční síně - jejich obraty jsou zhruba poloviční,“ řekla Marina Votrubová, poradkyně pro investice do umění UniCredit Bank. Podle serveru Artprice.com se v říjnu průměrná cena veřejně prodávaných uměleckých děl snížila o 14,5 procenta v porovnání s lednovou úrovní.

Během posledních tří let se přitom průměrné ceny uměleckých děl ve světe zvýšily o 48,9 procenta a nabídly tak v průměru lepší návratnost než akciové trhy. Ve stejném období přitom například index pařížské burzy nabídl přírůstek 46,9 procenta a americký průmyslový index Dow Jones dokonce pouhých 24,5 procenta. Doby velkého růstu hodnoty uměleckých děl jsou však, zdá se, již u konce.

„Například ruské umění na aukci v Londýně zaznamenalo velký propad. V porovnání s jarní aukcí se ta podzimní propadla o 30 až 40 procent,“ řekl Martin Kodl, spolumajitel pražské Galerie Kodl. K takovému poklesu došlo podle něj zejména proto, že ruské umění většinou skupují ruští sběratelé a investoři. Vzhledem k tomu, že ruská ekonomika byla finanční krizí zasažena poměrně těžce, přestává se tomuto regionu dostávat peněz na investice do umění.

Navíc se aukčním domům ve světě již nedaří prodávat všechny, či dokonce většinu nabízených uměleckých děl.  Podle serveru Artprice. com se totiž podíl neprodaných děl letos v říjnu zvýšil až na 54 procent. Na konci loňského roku to přitom bylo pouhých 25 procent.

V Česku se zatím moc neděje
To vše se děje i přesto, že investice do umění bývají velmi oblíbené právě v dobách finančních krizí, kdy se investoři odvracejí od akciových trhů, které zaznamenávají hluboké propady a vysokou volatilitu. „Když přijde krize, vždy se na jejím počátku prodávají obrazy více než před ní, ale je to jen dočasný trend,“ vysvětlil Kodl. Tento trend ve světě zřejmě skončil letos v říjnu, kdy lidé přestali nakupovat ve velkém.

Česku se však tato změna zatím vyhýbá. „Všechny dosavadní letošní - a také i podzimní - aukce v České republice skončily s dobrými finančními výsledky, v naší společnosti dokonce ještě s lepšími než v první polovině roku. Zatím žádná čísla nenasvědčují tomu, že zájem o umění u nás klesá,“ řekla Mária Gálová, ředitelka české pobočky aukční síně Dorotheum. I ostatní galeristé a odborníci zatím hlásí velký zájem o české umění, dokonce přicházejí i noví klienti, i když se již začínají objevovat první známky možného zpomalení českého trhu s uměním.

„V Čechách se zatím moc neděje. Stále se pořádají velmi úspěšné aukce, i když je pravda, že se v poslední době začíná prodávat méně. Navíc na aukcích začínají chybět ti běžní velcí kupci, kteří nemají problém zaplatit 200 tisíc korun za obraz,“ řekla Votrubová. Pokud se situace na světových trzích v dohledné době nezlepší, mohla by finanční krize zpomalit i domácí trh. „Po novém roce by se zpomalení mohlo začít projevovat i u nás, pokud se situace nezmění,“ řekl Kodl.

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat