Čtvrtek 19. května 2022, svátek má Ivo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Finský dirigent Oramo vyměnil hokejku za housle a taktovku. Podruhé vystoupí na Pražském jaru

Kultura

  16:36
PRAHA - Dirigent Sakari Oramo, který se na čtvrtečním koncertu Pražského jara letos již podruhé představí jako šéfdirigent Symfonického orchestru BBC, je představitelem druhé generace finské dirigentské školy spjaté se Sibeliovou akademií.

Šéfdirigent londýnského Symfonického orchestru BBC Sakari Oramo na Pražském jaru. foto: ČTK

Z ní vzešli takové osobnosti jako Osmo Vänskä, Jukka-Pekka Saraste, Esa-Pekka Salonen, Susanna Mälkkiová, Mikko Franck nebo současný šéf Symfonického orchestru hl. města Prahy FOK Pietari Inkinen.

Festival Pražské jaro začal. Má vlast poprvé zněla v německém podání

„Jako malý kluk jsem podobně jako snad každý Fin hrál hokej. Ale později jsem šel jiným směrem a vyměnil hokejku za housle a dirigentskou taktovku,“ řekl padesátiletý Oramo, který je odchovancem věhlasného pedagoga Jormy Panuly.

„Velké umění profesora Panuly tkví v tom, že se s postupem studia stává pro studenta méně a méně významným, až jeho význam zcela pomine,“ uvedl Oramo.

Jubilejní Pražské jaro začne v duchu česko-německého smíření

Londýnský Symfonický orchestr BBC pod jeho vedením ve středu uvedl Baladu blanickou od Leoše Janáčka, Koncert pro klarinet a orchestr A dur Wolfganga Amadea Mozarta a Symfonii č. 5 c moll Osudovou Ludwiga van Beethovena. Ve čtvrtek v Obecním domě nabídne českou premiéru díla soudobého britského skladatele Colina Matthewse Traces Remain, Koncert pro housle a orchestr č. 2 Bély Bartóka a Symfonii číslo 5 B dur Sergeje Prokofjeva.

Londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem vystoupil ve...
Londýnský Symfonický orchestr BBC s šéfdirigentem Sakarim Oramem vystoupil ve...

„Společný titul těchto děl se hledá těžko, ale asi by zněl dějiny a hudba. Matthews ve své skladbě cituje nedodělaná díla různých skladatelů, Bartók vyjadřuje stesk po vlasti, do které se nemůže vrátit a Prokofjevova symfonie popisuje pocity spojené s válkou,“ sdělil Oramo, podle kterého ‚klasická hudba umí nejlépe komunikovat napříč stoletími i kulturami a napříč jazykovými bariérami‘.

Dirigent je publiku Pražského jara znám díky své první návštěvě v roce 2007, kdy zde spolu s Finským rozhlasovým orchestrem uvedl mimo jiné Janáčkova Tarase Bulbu. Současný šéfdirigent Symfonického orchestru BBC a Královské filharmonie ve Stockholmu na postu v Londýně vystřídal Jiřího Bělohlávka.

„Symfonický orchestr BBC má v repertoáru často severskou hudbu a spolupracoval s několika finskými dirigenty. Ale to nejlepší jsme si nechali nakonec,“ hodnotil jeho působení u Symfonického orchestru BBC generální manažer orchestru Paul Hughes.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!