Úterý 24. května 2022, svátek má Jana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Flamenkový král Paco de Lucía se vrací do Prahy

Kultura

  15:00
PRAHA - Po dvou letech od vyprodaného koncertu v pražském Obecním domě se do metropole vrátí španělský kytarista Paco de Lucía.

Kytarista Paco de Lucía foto: Reprofoto

Jeden z nejvýznamnějších žijících světových hudebníků, označovaný za krále flamenka, vystoupí 26. června ve Velkém sále Lucerny.

V doprovodné sedmičlenní skupině Paka de Lucíi vynikají především zpěvák známý jako Duquende a virtuózní tanečník Farruco, vnuk slavného romského tanečníka a zakladatele legendárního andaluského tanečního rodu, který si říkal El Farruco.

Kytarový doktor

Kytara Paka de Lucíi zní také v mnoha filmech Carlose Saury a můžeme ho vidět a slyšet i ve Vicki Cristině Barceloně v režii Woodyho Allena. Je držitelem několika čestných doktorátů na prestižních hudebních univerzitách a v rodném městě Algeciras poblíž Cádizu mu postavili sochu. Dosud poslední album Gold vydal před sedmi lety.

"Letos pětašedesátiletý Paco de Lucía natočil řadu vynikajících desek, mimo jiné s kytaristou Larry Coryelem nebo pianistou Chickem Coreou. Koncertní spolupráce s kytarovými velikány - Johnem McLaughlinem a Alem Di Meolou - a jejich živá alba patří k vrcholným instrumentálním zážitkům 21. století," připomněl za pořadatele Jiří Sedlák.

Paco de Lucía jako první uvedl flamenco do divadelních sálů, spojil se s doprovodnou skupinou, jejíž rytmiku tvořil do té doby neznámý peruánský perkusní nástroj cajon a zanesl do něho klasiku, latinskoamerické rytmy a jazzovou improvizaci.

Autoři: ,

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Mohlo by vás zajímat