Neděle 2. dubna 2023, svátek má Erika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Forman točí Dobře placenou procházku

Kultura

  15:33
PRAHA - Dnešním dnem začíná v Praze režisér Miloš Forman spolu se svým synem Petrem natáčet filmovou podobu Dobře placená procházka, kterou loni rovněž společně uvedli pro Národní divadlo. Miloš Forman tak bude na stejné látce pracovat již potřetí. Jazzová buffo opera vznikla v roce 1965, o rok později ji právě Forman převedl do známé filmové podoby.

Inscenace jazzové opery Dobře placená procházka v Národním divadle foto: http://www.narodni-divadlo.cz/Reprofoto

Dílo Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého bude mít v příštích čtyřech dnech v divadle reprízy, během nichž film bude vznikat. Natáčení nového filmu předcházelo dlouhé vyjednávání, důvodem je především inscenaci zachovat, řekla mluvčí opery ND Silvie Marková. Jistým impulsem byla i snaha vyjádřit poctu jednomu z autorů opery, Jiřímu Suchému.

Marková doplnila, že na novém filmovém zpracování se bude podílet stejný tým, který připravoval divadelní inscenaci. Režijní tandem doplňuje druhý Formanův syn Matěj, který připravoval scénu. Tým má naplánováno šest natáčecích dní. Jakou přesně bude mít film podobu, zda se v něm například objeví i něco dalšího než záběry z divadla, nechtěla Marková upřesňovat.

Dobře placená procházka měla v Národním divadle premiéru 22. dubna 2007 a v minulé sezoně byla jedním z nejúspěšnějších titulů na této scéně. Měla čtyři desítky repríz a její tvůrci dostali několik prestižních cen. Miloši, Petru a Matějovi Formanovým byla udělena Cena Sazky a Divadelních novin. Matěj Forman navíc převzal Cenu Alfréda Radoka za nejlepší scénografii roku 2007.

Ústřední melodií jazzové buffo opery Dobře placená procházka je milostná píseň Jsi ta nejkrásnější krajina, co znám. Prolíná se dějem v různých polohách, od poeticky a lyricky vážné, až k ironicky parodující a satirické. V inscenaci, která dostane nyní filmovou podobu, ztvární rozpadající se manželský pár, Uliho a Vanilku, Petr Stach a Dagmar Zázvůrková. V roli listonoše vystoupí Jiří Suchý, postavu tety z Liverpoolu, která hodlá odkázat ještě nepočatému dítěti Vanilky peníze, ztvární Tereza Hálová a jako zištného advokáta diváci uvidí Petra Píšu.
Autoři: ,

Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby
Testování: Otestujte Buchtičky se šodó naruby

Máte rádi buchtičky se šodó, ale nechcete se pouštět do jejich přípravy? Tak se přihlaste do testování novinky na trhu – buchtiček s vanilkovým...

Mohlo by vás zajímat