Středa 8. února 2023, svátek má Milada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotbalisti, teroristi a Banderas. Začíná festival španělských filmů

Kultura

  6:00
Dnes startuje v pražském kině Světozor festival španělsky mluvených filmů, který bude pokračovat i v Brně, Ostravě a Hradci Králové. Letos nabídne retrospektivu herce Antonia Banderase, ale i aktuální témata tamních kinematografií - pohled do zákulisí obchodu s fotbalovými talenty, vyjednávání s teroristy, mladá generace tváří v tvář ekonomické krizi či problematika emigrace.

Festival La Película uvede i přehlídku filmů Antonia Banderase. foto: La Película

Pražská část festivalu, který letos slaví jubilejní 10. ročník, proběhne v pražském kině Světozor od 17. do 22. února. Ve čtvrtek 19. února odstartuje také v Brně a setrvá zde do neděle 22. února. Od 23. do 25. února si vybrané filmy budou moci vychutnat diváci ostravského Minikina a na závěr, od 26. do 28. února, bude španělština znít v Bio Central v Hradci Králové.

K hlavnímu programu patří zmíněná retrospektiva letošního držitele čestné ceny Goya, úspěšného herce a také režiséra Antonia Banderase, která českému publiku představí pět filmů z počátku Banderasovy kariéry, například na muzikálovou komedii z doby frankismu Faraonův dvůr, u nás téměř neznámý snímek Slast ze zabíjení či film Kdyby ti řekli, že jsem padl. K vidění bude také jeden z jeho novějších filmů Kůže, kterou nosím, u kterého se po letech sešel s režisérem Pedrem Almodóvarem, jenž stál i u zrodu jeho kariéry. Cyklus uzavírá bláznivá komedie Letní déšť, kterou Banderas sám režíroval.

Druhý hlavní cyklus fetivalu nabídne výběr snímků z Latinské Ameriky. Na programu bude na Oscara nominovaná argentinská černá komedie Divoké historky, dále příběh ze současné Kuby Kde je Esther?, chilský snímek Psí maso o člověku, který byl během chilské diktatury součástí struktur podílejících se na represích, a film o mladém chlapci vyrůstajícím v Caracasu Příšerný vlasy.

Z filmu Divoké historky

Zákulisí obchodu s fotbalisty i vztah na dálku

V nabídce festvialu je také několik pozoruhodných filmů, jejižch režiséři se nechali inspirovat skutečnými událostmi. Odvrácenou stranu světa fotbalu a zákulisí obchodu s mladými fotbalisty odhalí snímek Černé diamanty o dvou mladících z Mali, kteří se na základě slibů evropského agenta nechají vylákat do Madridu. Reálné události popisuje také snímek Vyjednávač, který s humorem ukazuje zákulisí vyjednávání předsedy baskické socialistické strany PSE s nechvalně proslulou organizací ETA, ke kterému došlo v letech 2005-6. Reálný základ má i válečné drama Budapešťský anděl o španělském velvyslanci v Budapešti, jenž během 2. světové války zachránil před odsunem do vyhlazovacích táborů více než 5 000 Židů.

La Película uvede také divácky úspěšné i odbornou kritikou ceněné filmy, mezi kterými bude letos například  film 10.000 km, který získal deset nominací na výroční španělské filmové ceny Goya. jeho titul odráží vzdálenost dvou hlavních hrdinů, kteří se za pomoci moderních technologií snaží udržet vztah. Jednu z hlavních rolí ztvárnila Natalia Tena, českému publiku dobře známá ze sérií Hra o trůny či Harry Potter.

Z filmu 10.000 km.

Dva různé pohledy na život na život v emigraci nabídnou snímky Blesk a V podivné zemi. První jmenovaný sleduje spanilou jízdu marockého emigranta napříč Španělskem. Pro svůj návrat domů si zvolil netradiční dopravní prostředek – traktor. Druhý je dokumentem, který se tentokrát zaměřil na Španěly odcházející kvůli nedostatku pracovních příležitostí do zahraničí.

Autor: