Úterý 25. ledna 2022, svátek má Miloš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fotograf transsexuálů a mrtvol Witkin představí v Brně celé své dílo

Kultura

  15:42
BRNO - Slavný americký fotograf Joel Peter Witkin, jenž se proslavil temnými, bizarními a mnohdy šokujícími zátišími a portréty, bude vystavovat v Brně. Dům umění města Brna připravuje v rámci mezinárodního projektu Decadence Now! první českou výstavu, která představí Witkinovo dílo v celé jeho šíři.

Joel Witkin. foto: Reprofoto

Witkin fotí například tělesně postižené lidi, masochistické výjevy, transsexuály i aranžovaná mrtvá těla.

Witkinovy fotky jsou černobílé, působí zašlým dojmem a stylizací připomínají ateliérové záběry z počátku 20. století. Podle teoretiků umění dokáže Witkin pracovat s ošklivostí jako s pozitivní výtvarnou kvalitou.

Joel Witkin.

Kombinace staromilské estetiky a technické preciznosti
"Witkinovy fotografie jsou jistě originální právě touto chytře namíchanou kombinací staromilské estetiky a technické preciznosti na jedné straně a křiklavě 'skandálních' motivů a svou souvislostí s uměním předchozích desetiletí na straně druhé," napsal o Witkinovi historik umění Hynek Látal z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Na svých fotografiích Witkin zachycoval aranžovaná mrtvá těla, trpaslíky, hrbáče, vousaté ženy nebo lidi s abnormálními genitáliemi. Snímky však nejsou prvoplánově šokující, podle autora mají také spirituální a náboženský rozměr. Witkin se inspiruje u velkých malířů jako byli Bosch, Goya, Velázquez i Botticelli. Svým dílem ovlivnil například estetiku takzvaného gotického rocku.

Joel Witkin.

Witkinova výstava v Brně začíná 30. září. Kurátorem je Otto M. Urban.

Výstava je součástí mezinárodního projektu Dekadence Now! koncipovaného pro Galerii Rudolfinum, Dům umění města Brna, Západočeskou galerii v Plzni a Centrum umění DOX. Část projektu bude také v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. Každá z institucí představí dekadenci z jiného úhlu.

Projekt Dekadence Now! je podle organizátorů prvním podobným mezinárodním projektem, který se snaží koncepčně pracovat s pojmem dekadence v současném umění. "Dekadentní tematika je v současné kultuře opět aktuální.

Joel Witkin.

Apokalyptický pocit zmaru a krize naší civilizace podněcuje zvýšený zájem o temnou stránku lidského nitra i samotného světa," uvedl Dům umění města Brna v propagačních materiálech.

Kromě Witkina představí jednotlivé výstavy projektu Dekadence Now! také dílo britského umělce Damiena Hirsta, americké fotografky Cindy Shermanové nebo britské bratrské dvojice Jakea a Dinose Chapmanových. Chybět nebudou ani čeští umělci, například Josef Bolf a Ivan Pinkava.

Autoři: ,

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021
Opět jsme to roztočili: Ohlédnutí za Vánočním kolotočem v roce 2021

Vánoční kolotoč se stal nedílnou součástí eMimina. Letos si už po třinácté naše uživatelky vzájemně poslaly dárečky, které opět udělaly velkou...