Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Kultura

Francie touží po rukopisu 120 dní sodomy. Firmám za něj nabízí úlevy na daních

Donatien Alphonse François, markýz de Sade. foto: WIKIMEDIA COMMONS

PAŘÍŽ - Francie vyzvala soukromé firmy, aby ji pomohly s nákupem rukopisu obscénního románu z pera markýze de Sade za 4,5 milionu euro. Nabízí za to daňové úlevy.
  9:00

Přeslavný román 120 dní sodomy (Les 120 Journées de Sodome ou l’École du Libertinag) je často označován za vůbec to nejneslušnější dílo v dějinách světové literatury. Markýz de Sade ho napsal v roce miniaturním písmem na 17 metrů dlouhý a 11 centimetrů široký válec. 

Dílo vypráví o čtyřech libertinech, mravně zkažených volnomyšlenkářů. Ti ve posouvat hranice sexu a uspokojení vymýšlejí stále zvrácenější úkoly a činnosti pro své svěřence z řad dívek i chlapců. 

Když byl ta některé ze svých sexuálních skandálů vězněn v pařížské Bastile, ukrýval válec uvnitř zdi. Když ale byla pevnost během velké francouzské revoluce v roce 1789 osvobozena, musel markýz dílo nechat tam. To se následně dostalo do rukou provensálské šlechtické rodiny. Ta ho později odprodala do rukou soukromého německého sběratele, který se v roce 1904 postaral vůbec o první publikaci pobuřujícího díla. 

V roce 1929 rukopis zakoupila rodina Noaillesových, markýzových přímých potomků. V roce 1982 byl rukopis z jejich sídla ukraden a převezen do Švýcarska. Z něho se pak v roce 2014 dostal do soukromých rukou a vystaven v Paříži.

Samotná Francie si ale na vlivné dílo brousí zuby a prosí soukromé firmy o pomoc s jeho pořízením pro stát. Cena markýzova rukopisu je experty odhadována na 4,55 milionů euro (zhruba 118 milionů korun). Nabízí za to lákavou odměnu v podobě úlevy na daních.

Kontroverzní kniha se v roce 1975 dočkala filmového zpracování od slavného a oceňovaného režiséra Piera Paola Pasoliniho (Sladký život, Médea). Snímek šokoval kritiky i diváky na filmových festivalech po celém světě. Obsahoval například poměrně naturalistickou scénu pojídání fekálií. Režisér byl ten samý rok zavražděn. Možných motivů bylo mnoho, ale jedna z teorií hovořila právě o jakési odplatě za tento film.

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Mohlo by vás zajímat