Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzský festival zavede diváky i do nevěstince

Kultura

  10:00
PRAHA - Předpremiéry v Česku dosud neuvedených snímků, soutěžní sekci sestavenou podle výběru devíti českých kritiků, tituly z produkce stanice Arte France, filmové hity i snímky připomínající herce Jeana Maraise jsou v programu Festivalu francouzského filmu.

Film Nevěstinec uzavře letošní Festival francouzského filmu.

Letošní 14. ročník festivalu bude od 24. do 30. listopadu v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Hradci Králové, Olomouci, Ostravě, Pardubicích a Plzni. Připraveno je 165 projekcí 37 celovečerních a osmi krátkých snímků ve 14 kinosálech.

Doprovodný program od začátku měsíce hostí v pasáži Lucerna práce karikaturisty deníku Le Monde na výstavě Plantu kreslí svět.

Hrají: Miloš Forman, Pavel Liška...

Přehlídku zahájí 24. listopadu v Lucerně film Milovaní režiséra Christopha Honorého, který se natáčel v Paříži, Londýně a v Praze. Vedle Catheriny Deneuveové a její dcery Chiary Mastroianniové si roli stárnoucího otce zahrál Miloš Forman. Koproducentem byla společnost Negativ Pavla Strnada, ve vedlejších rolích se objeví Pavel Liška, Zuzana Kronerová a Zuzana Onufráková. Do českých kin se snímek uvedený na závěr festivalu v Cannes dostane od 1. prosince.

Na závěr bude uveden film Nevěstinec za účasti režiséra Bertranda Bonella, který se představil v hlavní soutěži canneského festivalu. Je inspirován sociologickou studií o "domech lásky" v Paříži na sklonku 19. století a v českých kinech se objeví od 1. prosince.

Předpremiérou bude rovněž Knoflíková válka Christopha Barratiera, navazující na slavnou adaptaci z roku 1962, a akční snímek Přepadení o únosu letadla Air France a držení rukojmích na letišti v Alžíru a v Marseille v roce 1994, který natočil Julien Leclercq.

Francouzské želízko v boji o Oscara

Zvláštní uvedení je věnováno snímku A válka je tady režisérky Valérie Donzelliové. Dramatický příběh boje mladých rodičů za záchranu syna je inspirován autobiografií režisérky a jejího partnera Jérémiho Elkaima, kteří ztvárnili hlavní role. Film měl úspěch na festivalu v Torontu a reprezentuje Francii v letošním klání o Oscara. Výběr české kritiky zahrne snímky nezakoupené do české distribuce. Publikum hlasováním rozhodne, který z nich získá Cenu diváků.

Úspěšný Mikuláš

Podle Anny Mitteranové z audiovizuálního oddělení francouzského velvyslanectví bylo loni do českých kin uvedeno 20 francouzských filmů a 11 koprodukcí, které vidělo 390 tisíc diváků. Téměř třetina z nich přišla na Mikulášovy patálie. Francouzská kinematografie v české distribuci zaujímá třetí místo - za americkou a českou.

Sekce Filmové hity obsahuje například Tři mušketýry, Trierovu Melancholii, Wendersův dokument Pina, klasické filmy Velká láska (1969) Pierra Étaixe a Dvojí život Veroniky (1991) Krzysztofa Kieslowského. Osobnost Jeana Maraise připomenou Věčný návrat z roku 1943 a o sedm let mladší Cocteauův Orfeus.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!